אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 
הדף של פרומקין

מתוק בניחוח חמצמץ
הסוכרת, איבחונה וקבלתה
בעיניו של מאיר פרומקין.

"סוכרת הינה ממיני התחלואים הנפוצים להדהים. כך בהשקט, ותדיר ללא סממנים מרעישים, התנחלה הסוכרת בקרב כ- 400,000 ישראלים, רובם ככולם סוכרתיים מסוג 2 , ושאריתם, כעשרה אחוזים, סוכרתיים מסוג 1.
זה עתה חזרתי ממרפאת הקופה"
המשך >>>


גלוקוז סנסור של חברת מדיטרוניק - מינימד הוא צעד נוסף בקבלת רצף מדידות סוכר כנתונים המיועדים לעיבוד - תחילה בידי הרופא המטפל ובהמשך כחלק ממערכת בקרה שתשלב גם את משאבת האינסולין. המיוחד במדידות שמבצע הסנסור הוא שאין צורך בדקירה.

למשתמשי המשאבות מסתבר בהקדם כי עקב האכילס של מערכת המשאבה אינם דווקא המשאבה או מכלוליה, אלא חיבור הקנולה לגוף. צינורית הקנולה נסתמת ומתכופפת ועקב כך האינסולין אינו מגיע ליעודו ומתרחשות עליות סוכר דרמטיות העשויות לגרום להיפוהים קשים
אור חדש על דיאטות עתירות חלבונים והרזיה

בעוד מומחי תזונה מנסים להגיע לשילוב האידאלי של חלבונים, פחמימות ושומנים, מחקר חדש מסביר לראשונה מדוע דיאטה עתירה בחלבונים באופן יחסי יכולה להיות המתאימה ביותר להורדה במשקל. מ-טוק מארח את ד"ר דינה ראלט.

למתוצאות מחקר ראשון מסוגו שהוצג בכנוס האירופי למחקר הסוכרת (EASD ) בבודפסט, מחקר שנמשך על פני 4 שנים בהשתתפות 3304 מטופלים עם השמנת יתר (ולכן עם סיכון לפתח סוכרת סוג 2) עלה כי טיפול תרופתי בהשמנת יתר מונע התפתחות סוכרת סוג 2

בסוף שבוע זה בקרתי קרוב משפחה, חייל שנפצע קל בפעילות ואושפז במחלקה אורטופדית ברמב"ם. כבר כשנכנסתי לבקרו הבחנתי בחבושי רגליים שהיו קשישים מלהיות חיילים. מעל מיטותיהם התנוססה פתקית צהובה, אות וסימן לעצם היותם סוכרתיים. כל שלושת שותפיו לחדר של בן משפחתי החייל היו סוכרתיים מסוג 2 שאיבדו אצבע או רגל, וגם שניהם כאחת.

המדריך הרפואי ברשת DGC מדווח ב27 במרץ 2002 כי בהתאם לתוצאות ניסוי מקיף שנערך ע"י חוקרים בלאנגהורן שבפנסילווניה, Langhorne, Pennsylvania ארה"ב, השימוש בזריקה יומית של אינסולין Glargine מביא להטבה באיזון אצל סוכרתיים מסוג 1 ומסוג 2.

אינסולין Lantus  של חברת Aventis הוא אינסולין מעניין בעל מאפייני פעילות העשויים להתאים לחלק מהסוכרתיים. סגולתו המשמעותית והמובחנת ביחס לאינסולינים האחרים היא קצב בזלי קבוע על פני 24 שעות היממה. לכן, למי שמאפיין זה מתאים, יוכל להסתפק בזריקה אחת ליום, לפני השינה.

לאחרונה התפרסם מקרה של סוכרתית שלקתה בסיבוך כילייתי המחייב אישפוז רפואי בביה"ח בחו"ל ותביעתה נדחתה ע"י חברת הביטוח בטענה שזהו סיבוך של מחלה קיימת שאינו מכוסה בפוליסת הביטוח. אי לכך סרבה חברת הביטוח להחזיר לסוכרתית את ההוצאות שנגרמו לה במהלך האישפוז והטיפול הרפואי.

השפעת הינה מחלה ויראלית. הוירוסים גורמי השפעת נחלקים לשלושה סוגים, A, B ו- C . סוגים A, B אחראים למגיפות העונתיות מידי חורף של דלקת במערכת הריאות המובילים לאישפוזים מרובים המסתיימים לעיתים וגם בתמותה על רקע זה.

משאבת האינסולין - סיכום ביניים מעודד לסוכרתי המהסס.

לאחר שנים של התרועעות עם מזרקים ובקבוקוני אינסולין, גמלה בלבי ההחלטה לעבור ולהשתמש במשאבה. תקופה ארוכה יתר על המידה חששתי מהקשר למכשיר, לפרפרית, לצינורית, לצפצופי ההתראות, אבל תוצאות ה- Hba1c לא הותירו לי ברירה. ככל ששמעתי, ובעיקר עקבתי בחשדנות אחר סוכרתיים בפורום, הבנתי שהשד אינו נורא עד לכדי כך. 

הסוכרת – רק רמות סוכר הדם ?

עבור רובם ככולם של הסוכרתיים, רמות סוכר גבוהות מהוות את הסממן לעצם עובדת היותם חולים ולכן בדרך הטבע הם מתמקדים במאבק ברמות עבור רובם ככולם של הסוכרתיים, רמות סוכר גבוהות מהוות את הסממן לעצם עובדת היותם חולים. הסוכר מושלמים בתכלית. לו אך נצליח להוריד את רמות סוכר הדם, הרי שאפשר לסכם כמיקח טעות, שהטיפול והאיזון מושלמים בתכלית.


השימוש באינסולין הלנטוס רווח יותר ויותר אצל הסוכרתיים. החל מאפריל השנה ניתן לרכוש את אינסולין הלנטוס באופן פרטי, וסוכרתיים רבים רכשו את האינסולין לשימוש בזלי כרקע קבוע לאורך היממה כולה.

פעילות גופנית אצל סוכרתיים מסוג 1

אצל סוכרתיים מסוג 1 המצויים במצב מנוחה, רובו של הסוכר משמש את רקמות הגוף שאינן רגישות לאינסולין. במנוחה   50% מכמויות הסוכר מנוצלים ע"י מערכת העצבים,   15% נצרכים ע"י כדוריות הדם האדומות, ו- 35% הנותרים מופנים לרקמות הרגישות לאינסולין, ובמיוחד לשרירים

איבחון סוכרת - מספר דברים שחשוב לדעת ולהבין

טבעם של בני אנוש לא להסכים עם קביעות שאינם לרוחם. לכן מרבית הסוכרתיים לא יקבלו לפחות בראשית תקופת המתיקות שלהם את עצם העובדה שהם סוכרתיים. ולכך כשרים כל האמצעים, כולל השאלה האם ערכי סוכר כאלה ואחרים מעידים על כך שהסוכרת חלפה

כך עשוי אולי להראות הלבלב המלאכותי

הלבלב המלאכותי שמפתחת חברת Biomedical Technology מארה"ב הינו פיתוח ניסיוני מעניין העשוי לסייע באיזון רמות הסוכר באמצעות תאים לבלביים המופקים מחזיר. את הלבלב המלאכותי הזה יש להשתיל בגוף הסוכרתי, והוא מבוסס על מערכת ממברנות המשחררות את האינסולין המגיב מטבעו לשינויים ברמות הסוכר.

ההמוגלובין המסוכר מהווה מדד למידת הסיכון של הסוכרת

ממחקר שנערך באנגליה ופורסם לאחרונה (05 בינואר 2001 ) נמצא מתאם ישיר בין רמת ההמוגלובין המסוכר Hba1c לסיכון העתידי של הסוכרתיים ללקות באירועים לבביים. מחקר בנושא שנערך בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת קמברידג' בדק האם ניתן לאמץ את ערכי ההמוגלובין המסוכר כמדד לסיבוכים לבביים עתידיים

יותר ויותר יפגעו בעתיד  ממחלת הסוכרת

המרכז האמריקאי לבקרת ומניעת מחלות (*)CDC מדווח באוגוסט השנה שיותר ויותר אמריקאים מאובחנים כסוכרתיים. שכיחות הסוכרת אצל אמריקאים בוגרים עלתה ב- 33% במהלך שנות התשעים, ובשכבת הגיל שבעשור החיים הרביעי (30-39 ) היתה עלייה של 70% במקרי הסוכרת חדשים ביחס לעבר.

סוכרת וכל השאר

הסוכרת הנה תחילתו של בלבול ארוך ומתמשך המתבהר לאורך זמן אם בכלל ורצוף בחוסר הבנות המובילות לטעויות בשיקול הדעת ובהבנת המצב. תופעות רגילות בימים כתיקונם נתפסות על רקע הסוכרת בנופך אחר לחלוטין עם משמעויות שונות.

אחריות הטיפול בסוכרת

מי שמנוי על עיתון הארץ עוקב אחר סידרה מתמשכת של כתבות על מקרי רשלנות רפואיים שהאחרונה בהם מיום 1.9.2000 עוסקת בסוכרת. רופא של קופ"ח מכבי הפנה ילדה לבדיקות דם ושתן. התוצאות רמזו לחשד סביר לסוכרת נעורים ולמרות זאת נותרו תוצאות הבדיקה במעבדה מעל ל- 24 שעות דבר שגרם לעיכוב בתחילת הטיפול בילדה ולסיכון חייה. סיכון חיים? כן, בהחלט יתכן. רמות הסוכר הגבוהות עשויות לסכן חיים, והבנת משמעות הבדיקה והגדרתה כמחייבת טיפול מיידי הייתה מונעת מצב זה

האם ידעתם כמה דברים מעניינים על הלבלב ?.

לבלב שתי פעילויות עיקריות. האחת אנדוקרינית (הפרשה הורמונלית פנימית) והשניה אקסוקרינית (הפרשה הורמונלית חיצונית) .הפעילות האקסוקרינית של הלבלב מתבטאת בהפרשת אנזימים וחומרים נוספים ישירות למעיים כדי להשלים ולסייע בתהליך העיכול

היכן אתה על קו המגמה ?

אחד הדברים שלא נותנים מנוח לסוכרתי הוא מהי רמת הסוכר שלו. תשובה פשוטה אין לכך, ואין מנוס לפיכך לבצע דקירת אצבע שגרתית ולבדוק את רמת הסוכר. אבל גם בדיקה זאת מעוררת מיד שאלה נוספת שאינה נופלת בחשיבותה מהערך של רמת הסוכר בדם

משאבת אינסולין - האלטרנטיבה היחידה ?

סוד הטיפול הנכון בסוכרת נעוץ במידת האיזון בין רמת הסוכר, המזון והפעילות הגופנית שאנו מבצעים. אלא שהפעם אני רוצה להיות ממוקד יותר בהגדרות ובאפיונים של המושגים שאני נוקט. ולכן איזון בהקשר של ההצלחה בטיפול בסוכרת, כמו גם בסיכוי לפרוגנוזה רפואית אופטימית, כוונתה אך ורק לשמירה על רמות סוכר בדם קרובות ככל שניתן לאלה של אדם בריא, ולאורכם של פרקי זמן ארוכים ככל שניתן.

הכחשת הסוכרת - גם כך זה עשוי להראות

שמעתם את זה ודאי מיליון פעם לפחות. ריפוי הסוכרת תלוי אך ורק בך. אבל זה מסוג הדברים שקל יותר לדבר בהם מאשר לעשות. להשאר נחוש ונכון וחייכן עשרים וארבע שעות ביממה, כך מידי יום ביומו, לכל השנים שתבואנה, לזה צריך אישיות מחושלת במינה, אם לא בעלת מאפיינים מזוכיסטיים.

על המצאת האינסולין - הטעות המבורכת של ד"ר בנטינג

בשנת 1920, ביקר הרופא הקנדי פרדריק בנטינג Fredrick Banting , מי שהיה מנתח צבאי במלחמת העולם הראשונה, באוניברסיטת טורונטו כדי לפגוש את הממונה החדש על המחלקה לפיסיולוגיה הפרופסור ג'ון מקלאוד John Macleod. מקלאוד חקר את מטבוליזם הסוכר ואת מחלת הסוכרת, ולמנתח הצבאי שקטע גפיים רבות בעבר היה רעיון חדש כדי למצוא לא רק את הגורם אלא גם את המזור למה שנקרא אז "מחלת הסוכר".

אופטימיות ועתיד בסוכרת

מחלה כרונית כמו סוכרת דורשת מידה ראויה של אופטימיות כדי לאפשר איזון נכון יותר של הסוכרת. אין מדובר כאן על שאיפה לאופטימיות לשמה כך שנחוש מרוצים יותר ונחייך מזיעים בחיוך מטופש. אופטימיות היא כורח של ממש לשיפור היכולת והאנרגיה האישית כדי לעמוד בתלאות המרובים של שגרה מתישה הרצופה כישלונות לצד הצלחות. האופטימיות כמעט ומבטיחה התגשמות חיובית ותואמת של כל מטלה שתעמוד בפנינו. זאת הכרזה המתבססת על ההנחה שהאופטימיסט יקבל גם כישלונות באופן חיובי יותר, ומדרך הטבע וקל וחומר גם יסיק מסקנות חיוביות יותר.

אנו ההולכים על הסף, לפעמים.

זה תמיד קורה כך, תמיד, רק הסדר לא תמיד זהה ותבניתו עשוייה להשתנות. זאת אותה העייפות והרפיון. זאת אותה ההרגשה המחורבנת והעכורה. המחשבה מעופשת והכל נראה עמום ולא ראוי. ולמרות כל הניסיון והגיון, רק בדיקת הסוכר מראה שוב שמדובר ב- 41. שוב 47. שוב 53 . זהו שוב ההיפו.

הלבלב המלאכותי - כך זה עשוי להראות

משאבת האינסולין הנוכחית היא מכשיר מכני המסוגל להזליף אינסולין אל שיפולי הבטן במינון קבוע ובתוספות מדודות של אינסולין בסמוך למועד האכילה. אין במשאבה כל תחכום שיתמוך למשל בהחלטה על קביעת מינון האינסולין, שהרי המשאבה אינה כוללת כל אלמנט של בקרה ומדידה חיצוניים. ומה כאן כה יוצא דופן אני תמה, שכן עלינו להמשיך ולסמוך על חושינו, על מדידות הסוכר שאנו עדיין אנוסים לבצע בנפרד, וכמובן יש לשקוד ולהעריך את מרכיב הפחמימות שבמזון המונח לפנינו כמו גם במידת הפעילות הגופנית שאנו עומדים לבצע.

קיצור תולדות האינסולין

מאז גילוי האינסולין בשלהי שנת 1921 הפך אירוע זה להתרחשות המרתקת בתולדות הימים של מדע הרפואה, ולא רק נוכח חשיבותה של התגלית אלא גם בנסיבות בהם התרחשה. חולי סוכרת רבים חבים את חייהם לתגלית זאת, שכן כל עוד לא ידעו את סודותיו של האינסולין נועדו הסוכרתיים שחוו מחסור באינסולין לדעוך ברזון וחולשה שנבעו מדיאטה נוקשה נטולת פחמימות שהותירה את החולים כמושים מרזון ולאים ממחסור בפחמימות ואנרגיה חיונית לחיים

על אינסולין וחומצות אמינו

לא אחת ולא שתיים הייתי שותף לויכוחים בפורומים על מבנה מולקולת האינסולין, מולקולה שצדה את עיני בפשטות ויופי כמין חלזון גמלוני בתבנית האות "פה" של כתב היד כשהיא הפוכה על ראשה. והמולקולה הזאת משובצת כשרשרת בחוליות כדוריות שהם החומצות אמינו המהווים את "אבני הבניין" של כל שרשרת מולקולרית המרכיבה את האורגניזם החי.

ההיפו משבש האיזון

ההיפו שאין סוכרתי של ממש שאינו מטיב להכירו, הינו אחד ממשבשי האיזון הגרועים שישנם, הרבה יותר ממחטף שבגניבה של ממתק אסור או פעילות גופנית מאומצת יתר על המידה. דומני שסוכרתיים רבים יראים את השפעתו הקשה וחומקים להם אל ערכי סוכר גבוהים יתר על המידה, וגם המטפלים והרופאים ממעטים בהשפעתו ההרסנית.

מנגנון ויסות סוכר הדם.

האורגניזם האנושי שומר על רמות סוכר הדם בתחום ערכים צר וקבוע. האינסולין והגלוקגון הם הורמונים שבזכותם כל זה מתרחש. שניהם מופקים ומופרשים מהלבלב, וככאלה הם מכונים הורמונים אנדוקרינים לבלביים. התמונה שלהלן משקפת את הקשר ההדוק ששני הורמונים אלה חוברים יחדיו כחלק ממנגנון ויסות סוכר הדם בתוך תחום הנורמה. יכולתו של הלבלב לייצר את האינסולין והגלוקגון קובע באופן חד משמעי האם מתרחשת הסוכרת, או היפוגליקמיה או כל תופעה אחרת הכרוכה במטבוליזם הסוכר בדם.אודות הכותב

פרומקין מאיר

מהנדס במקצועו וסוכרתי מסוג 1 מזה 23 שנים הקים עם חבר את האתר "מ-טוק" אתר הסוכרתיים בעברית בשנת 1999 מתוך רצון להביא את החידושים והעידכונים בתחום חקר הסוכרת והמיכשור הקשור באיזונה וכן לחלוק במאמרים מפרי עטו עם האחרים .

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |