אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

הרגל הסוכרתית
 מתוך ספרו החדש של ד"ר קנטר
"סוכרת - ספר שני
סיבוכי הסוכרת להתמודד ולהצליח"

סיבוכי הסוכרת ברגלים אצל הסוכרתים מתבטאים בדרך כלל על ידי הופעת כיב ("אולקוס"), שיכול להיות מזוהם ומודלק, והתפתחות נמק ("גנגרנה"). ביטוים נוספים ונדירים יותר, הם שינויי המפרקים ע"ש שרקו והופעת בצקות על רקע הנוירופתיה הסוכרתית.

קרא גם פרקים נוספים:

מאמרים נוספים מפרי עטו של ד"ר קנטר

ממתיקים טבעיים ומלאכותיים בסוכרת

מרגע שהאדם נעשה סוכרתי, נגזלת ממנו האפשרות להמשיך וליהנות ממתיקותו של הסוכר. על מנת להגיע לאיזון, מודגשת ההמלצה להפחית בצורה משמעותית את תכולת החד והדו-סוכרים במזון. ההגבלה בכמויות הסוכרים הזמינים בדיאטה, מתנגשת עם התשוקה של רבים למתוק

מוח האדם והסוכרת

מוח האדם הינו מערכת מורכבת המפעילה את השליטה המרכזית על התחושות, הפעולות, התנועות, קליטת המידע, סיווגו, פענוחו ואחסונו במחלקת הזיכרונות. המוח הינו בין השאר אחד התורמים העיקריים למותר האדם מן הבהמה ולכן האדם נקרא לא פעם "הומו ספינס", כלומר האדם החושב. הדלק העיקרי בו תלויה פעילות המוח הינו סוכר הדם - הגלוקוז. בחסר גלוקוז או בנפילת רמתו עלול להופיע נזק הפיך או קבוע לפעילויות המוח השונות.

הלפטין -"ממיס השומן"

כ- 30% מאוכלוסיית העולם המערבי הנם בעלי משקל עודף. כלומר, כשלושה מכל עשרה אנשים סביבך הם שמנים. משמעות הדבר ברורה לחלוטין: משקל יתר מהווה את אחת הבעיות התזונתיות החמורות של זמננו. במשאל דעת קהל שנערך, טענו 46 מכל 100 אמריקאים שנשאלו, כי הם חשים עצמם כבדים ושמנים יותר ממה שהיו רוצים להיות. נתונים דומים נמצאו גם בישראל: כ- 50 מכל 100 נשאלים הגדירו עצמם כבעלי משקל יתר. 35 מתוכם טענו שהם שוקלים למעלה מ- 10 ק"ג מעל רמת המשקל שבה הם מעונינים.

סיבוכי הסוכרת

הסוכרת בשלביה הראשונים מתבטאת בעיקר בהפרעות המטבוליות של הסוכרים, החלבונים והשומנים. איזון רמות סוכר הדם - הגלוקוז על ידי דיאטה מתאימה, ירידה במשקל במידת הצורך, ותוספת תרופות ו/או אינסולין, מביאה לאיזון רמות הגלוקוז בדם .

הכליות בסוכרת.

הפגיעה בתפקוד הכליות על רקע הסוכרת (נפרופתיה סוכרתית) ניצפת בלמעלה מ - 1/3 מהסוכרתיים בין אם סוכרת מסוג 1 ובין אם סוכרת מסוג 2. לאחר הופעת הסימנים הראשונים הפגיעה של הסוכרת בכליות עלולה להתקדם עד להופעת מצב של אי ספיקת כליות סופית.

השתלות "זרעי הקסם"- פתרון קרוב או חזון למועד?

שנים רבות חלמו חוקרי הסוכרת על היום בו ניתן יהיה להשתיל לבלב שלם פעיל, או לחילופין תאי ביתא לבלביים מפרישי אינסולין, לאדם או לחיה סוכרתית. לרפא בכך את הסוכרת, להחזיר את המצב הסוכרתי והמטבולי לנורמה, ולעצור או לשפר את הסיבוכים של הסוכרת. בניסויים בחיות מעבדה

5000 שנות סוכרת בראי ההיסטוריה

הסוכרת על ביטוייה הייתה ידועה כבר להודים הקדמונים וכן למצרים הקדמונים. תיאור של הסוכרת (שאז עדיין לא כונתה בשם "דיאבטס") מופיע לראשונה בפפירוסים של אברס Ebers papirus) מלפני כ- 3556 שנה, המוצגים במוזיאון באוניברסיטת לייפציג שבגרמניה.

שיפור בהרגלי חיים - מונע סוכרת !  

כבר לפני מעל לאלפיים שנה ידעו חכמי המזרח להבדיל בין שתי הצורות העיקריות של הסוכרת. מה שתואר על ידם כסוכרת "מבוגרים" מכונה כיום "סוכרת מסוג 2 ", ולמרות שהיא יכולה להופיע בכל גיל, היא שכיחה יותר במבוגרים. למעשה - זוהי צורת הסוכרת הנפוצה והשכיחה ביותר, כאשר למעלה מ- 85% מהסוכרתים בעולם מפתחים צורה זו של הסוכרת.

תולדות משאבות האינסולין

בסוף שנות הששים של המאה הקודמת, הלכה והתפתחה ההנחה שאיזון "אידיאלי" של רמות הגלוקוז בסוכרתי יושג אך ורק באם האינסולין יינתן בדרך המחקה את צורת שחרור האינסולין "הטבעית" באדם הלא סוכרתי

להיות אישה מתוקה עם סוכרת

סוכרת, הגורמת לכל אישה הלוקה בה להיות מתוקה לתמיד, מביאה לשינוי באורח החיים של הסוכרתית, על כל המגבלות המוכרות. אך האם היא משנה את אורח חייה של האישה הסוכרתית עד כדי מניעתם וטשטושם של כלל סממני הנשיות המקובלים? למרבית הצער, אנשים רבים בציבור הלא סוכרתים חושבים כך, ותחושה זו מלווה גם חלק מהסוכרתיות .

טפולים אלטרנטיבים בסוכרת

בשנים האחרונות, טיפולים ומוצרים אלטרנטיבים מופיעים יותר ויותר בכותרות, וזוכים לתשומת לב מרובה ועניין על ידי הציבור הנבוך. חלק מהמרפאים ה"אלטרנטיבים", קוראים ל"רפואה" בה הם עוסקים בשם הצנוע "רפואה משלימה".

האלכוהול- תרומתו לסיכון ולאיזון

אלכוהול הפך למרכיב מקובל באורח חיינו ובהתנהגותנו החברתית. בארצות רבות, בדרך הביתה מהעבודה, נכנסים לבאר ושותים קצת. בילוי של ערב או לילה מלווה בשתייה, ארוחת ערב אינטימית מלווה בשתייה מאמר הדן בהשפעת האלכוהול .

מועדים לשמחה - עם סוכרת

עם התקרב החגים והמועדים, ובפרוס השנה החדשה, מתכוננים כולם, סוכרתים ולא סוכרתים לקראת החגים. יש מי ששוהה רוב הזמן בבתי הכנסת, יש מי שמטייל בארץ או בחו"ל, ויש מי שקופץ מארוחת חג אחת לאחרת, מחאפלה לחאפלה, ומסיים את החגים בתוספת נכבדת של קלוריות וקילוגרמים מיותרים. תקופה זו מהווה בכייה לסוכרתים ולנוטים להשמנה שבינינו, המתקשים לשמור על מועדי ארוחות, הרכב חלוקת אבות המזון של פחמימות, חלבונים ושומנים בצורה סבירה, ודיאטה טובה וזמינה.

סוכרתיים- הזהרו בעישון שפגיעתו רעה

העישון הוא אחד מהגורמים המובילים למוות בחברה האנושית, מוות טיפשי ומיותר, משום שאת העישון ניתן למנוע. הערכות האחרונות מראות, שעישון אחראי למקרה אחד מכל שבעה מקרי תמותה. הסיבות למוות עקב עישון נובעות בכללותן ממוות מסרטן - סרטן הריאות בעיקר, מוות ממחלות קרדיו-וסקולריות שהעישון הוא אחד מגורמי הסיכון.

הרדיקאלים החופשיים והסוכרת

חוקרים ומדענים רבים מדווחים לאחרונה שנוכחותם של "רדיקליים חופשיים" Free Radicals בגופנו, הם הסיבה הישירה לעליה בתחלואה במספר רב של מחלות ותופעות בגוף. לאחרונה התברר, שבמקביל לתהליכים החיוביים של בניית ויצירת החלבונים, האנזימים וההורמונים השומרים על בריאותנו, קיימים גם תהליכים הפוכים , במגמה שלילית, של הרס הקיים ופגיעה בבריאות.

מי באמת גילה ראשון את האינסולין ?

את פרס נובל בגין גילוי האינסולין, קיבלו 3 מדענים קנדיים : בנטינג, הרופא הכירורג שביצע את הניתוחים של כריתת הלבלב בכלבים ושותפו לתגלית הסטודנט בסט, שלקח חלק פעיל בכל הניסויים של כריתת הלבלבים ומיצויים. יחד עם בנטינג הזריקו את התמצית הלבלבית לכלבה מרגו'ורי שהיתה סוכרתית הסוכר בשתן שלה נעלם.

הכינו עצמכם לחורף -על הסוכרת והשפעת

עם בוא החורף משתנים תנאי החיים הסביבתיים הסובבים אותנו. הטמפרטורות יורדות החשיפה ללחות עולה, וירוסים שונים ומשונים מרחפים באוויר ומתפזרים עם כל נזלת ושיעול. צריכת החום של הגוף עולה גם היא ומאידך, החשיפה לקור ורטיבות יש בהם כדי להשפיע על עליית ה"רגישות" לזיהומים. כמו שכל בעל רכב חייב להכין את רכבו לחורף, כך יש להכין את מצב לאיזון הסוכרת לעמידה בתנאי החורף השונים.

על סוכרת, אכילה ומתח

בשם הדיאטה, עליך לדכא את התאוות. קיימת תחושת רעב, תחושה שנמנעים ממך דברים מסוימים. כל אלה יוצרים איזשהו דיכאון. כמו אצל הקוף, עומדות בפנינו שתי ברירות ששתיהן אינן קבילות: להימנע מאכילה ולהרגיש מדוכא ומופלה לרעה, או לאכול ולהיענש בעלייה חוזרת במשקל ובהשמנה נוספת. עלינו, אם כן, להפחית את המתח הנגרם עקב הדיאטה והירידה במשקל, ואת המתח הנגרם גם עקב החזרה לאכילה ועלייה במשקל. מהן הדרכים לפתרון הקונפליקט?

איזון הסוכרת - מעל הכל

סוכרת הנה מצב/ מחלה שמספר הלוקים בה ברחבי העולם נמצא בעלייה מתמדת. במהלך 30 השנים האחרונות בכל עשור ועשור הכפילו את עצמם הסוכרתיים ברחבי העולם. ההנחה כיום, שיש כבר למעלה מ- 100 מיליון סוכרתיים ברחבי העולם, 30 מיליון מהם באירופה, 16 מיליון בארה"ב וכ- 200 אלף ואולי יותר בישראל.

ויאגרה, תפקוד מיני, וסוכרת

לאחרונה "בזכות" הויאגרה שבה ועלתה לכותרות בעיית ההפרעה בתפקוד המיני. הסוכרת היא הסיבה הרפואית השכיחה ביותר כגורם להפרעות בזקפה בגבר הסוכרתי. גלולת הויאגרה מהווה אחת מהאפשרויות לניסיון טיפולי בהפרעות בזקפה בגברים בכלל ובסוכרתיים בפרט.

מצבי דיכאון - וסוכרת

כבר לפני למעלה מ- 300 שנה, החוקר תומס ויליס, מחלוצי חקר המוח ותפקודו של המעגל ע"ש ויליס שנקרא לאח"כ על שמו - "כיכר המדינה" של כלי הדם במוח אליה מתנקזים ודרכו מקושרים כלי הדם המרכזיים למוח, כתב במאמרו "על הסוכרת - או מחלת ההשתנה" שסוכרת הנה לעיתים תוצאה של מצבי עצב וצער ממושכים. דעה זו, המשיכה לרחף באויר לאורך השנים בהם אובחן הקשר בין השניים, אלא שלא ניתן היה אז להוכיח קשר ביולוגי ישיר בין דיכאון לסוכרת.

המוח והסוכרת

מוח האדם הינו מערכת מורכבת המפעילה את השליטה המרכזית על התחושות, הפעולות, התנועות, קליטת המידע, סיווגו, פענוחו ואחסונו במחלקת הזיכרונות. המוח הינו בין השאר אחד התורמים העיקריים למותר האדם מן הבהמה ולכן האדם נקרא לא פעם "הומו ספינס", כלומר האדם החושב. הדלק העיקרי בו תלויה פעילות המוח הינו סוכר הדם - הגלוקוז. בחסר גלוקוז או בנפילת רמתו עלול להופיע נזק הפיך או קבוע לפעילויות המוח השונות.

ההורמונים הקונטר - רגולטורים ואיזון הסוכרת

איזון ושמירת רמות הסוכר בגוף ותחזוקת מאזן ואספקת האנרגיה במערכות השונות, נמצא תחת מערכת ויסות הורמונלית. שני מקורות עיקריים לאספקת דלק מסתובבים בגופנו.הגלוקוז, שהוא סוכר הדם, אשר ניתן לאחסן אותו בתוך התאים בצורה של תבניות גלוקוז מרובות כחומר ששמו גליקוגן, וחומצות השומן החופשיות אשר מאוחסנות בתאי השומן, בצורה של טריגליצרידים. מבחינת גודל המחסן - מאגר הגליקוגן הגדול הוא שרירי השלד (חצי קילוגרם), אולם המקור העיקרי לשחרור ואספקת סוכר זמין לדם הוא בעיקרו הכבד

הסתיידות בצנרת, שומנים וסוכרת.

טרשת העורקים (אתרוסקלרוזיס) הולכת ותופסת מקום ראשון בסיבות התמותה של האדם המודרני. תהליך ההזדקנות הטבעי כולל הסתיידויות כלי הדם וטרשת עורקים כך שבסופו של דבר בימינו הזקנה הגופנית והתמותה בגיל מבוגר מתרחשים על רקע של תקלות בצנרת. צינורות הדם באשר הם במוח, בלב, בעורקי הגפיים והכליות ובכל מקום בו נמצאים עורקים, עורקיקים וקפילרות דקות כחוט השערה – ככל צנרת הם יכולים לנזול ולדלוף.

 מחקר ה- UKPDS- פריצת דרך בסוכרת מסוג 2 ?

בכינוס המדעי האחרון של האגודה האירופית לסוכרת שהתקיים בברצלונה, הוקדשו שני בקרים שלמים לדיווח של תוצאות המחקר הנרחב שנערך בבריטניה לאורך תקופה של למעלה מעשור בלמעלה מ- 1000 נבדקים ועלה כספים רבים. בו ביום הופיעו גם חמישה מאמרים נרחבים ומפורטים ובהם היבטים שונים של מחקר זה - מחקר ה- UKPDS


אודות ד"ר קנטר

מומחה ברפואה פנימית
מומחה באנדוקרינולוגיה וסוכרת

ד"ר יורם קנטר, MD, Ph.D., נולד, גדל והתחנך בישראל. את לימודי התיכון סיים כבוגר מצטיין בבית הספר הריאלי בחיפה, ולאחר שנות שרות בנח"ל למד בבית-הספר לרפואה שליד האוניברסיטה העברית בירושלים שם הוענק לו התואר ד"ר לרפואה – MD.. אחר שנות התמחות במרכז הרפואי רמב"ם ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, נשלח לארה"ב לאוניברסיטת USC בלוס אנג'לס שבקליפורניה, שם למד והשתלם במחלקה לפרמקולוגיה ותזונה והוענק לו תואר דוקטור נוסף – Ph.D. במקביל השתלם למעלה משלוש שנים בסוכרת על סיבוכיה במרכז הרפואי של לוס אנג'לס. עם שובו לארץ ב- 1976, הקים את היחידה לסוכרת והפרעות מטבוליות וב- 1984 הפך למנהלה. בשנת 2002 הורחבו שרותי היחידה שהפכה למרכז לסוכרת, העוסק ביעוץ טיפול ומעקב של חולי סוכרת, וכן בגילוי, ויהוי ואבחון מוקדם של מי שנמצא בסיכון מוגבר לפתח סוכרת עתידית.

ד"ר קנטר עוסק בסוכרת על סיבוכיה ובהפרעות מטבוליות למעלה מ- 35 שנה, מרכז את נושא הסוכרת וההפרעות המטבוליות במרכז הרפואי רמב"ם במישור הרפואי, וכמרצה בכיר בפקולטה לרפואה שבטכניון במישור ההוראתי והמחקרי. בנוסף לכ- 100 פרסומים מדעיים בעיתונות הרפואית והמחקרית, ולמעלה מ- 130 פרסומים וכתבות בעברית בנושאי סוכרת וסיבוכיה לקהל הרחב. ד"ר קנטר כתב או השתתף באופן פעיל בכתיבת עשרה ספרים בנושאי תזונה, מטבוליזם וסוכרת על היבטיה השונים. שני האחרונים הם "סוכרת – לחיות עם להרגיש בלי", ו"הטיפול בסוכרת – 2003" המיועד לרופאים.
בעשר השנים האחרונות, תפקד ד"ר קנטר כעורך המדעי של "איל" – בטאון האגודה הישראלית לסוכרת, וכיום הוא המנהל הרפואי של מספר אתרים באינטרנט העוסקים בנושאי הסוכרת על סיבוכיה ופתוחים לקהל הרחב.

בשנת 2001 יצא לאור בהוצאת משכל וידיעות אחרונות, הספר " לחיות עם ולהרגיש בלי - סוכרת". הספר השני, "סוכרת: סיבוכי הסוכרת - להתמודד ולהצליח" שהנו כרך משלים לספר הראשון, עומד לצאת לאור לקראת החגים ב 2004. הספר השני, מוקדש להתמודדות עם מחלת הסוכרת על סיבוכיה: סיבוכי הסוכרת בעיניים, בכליות, בעצבים, ברגליים, בעור ובמפרקים, סיבוכים הנובעים מהשלכותיה של הסוכרת על מצב כלי הדם הגדולים והקטנים ופגיעת הסוכרת בהם. בנוסף לתיאור השלכות מחלת הסוכרת, מובאות הגישות הטיפוליות השונות, שיישומן יסייע לסוכרתי להתמודד בהצלחה עם מחלתו. כל נושא ונושא נערך באופן עצמאי, ונושאים מקורבים קובצו יחדיו בחמשת עשרה חלקי הספר ו 62 הפרקים השונים. הנספחים צורפו על מנת לסייע בעצות מעשיות בתפקוד היום יומי. בנוסף לבקורת/מבחנים על ידי רופאי המרכז לסוכרת ברמב"ם (לפנות בסיוע מרכז מידע רמב"ם טלפון 50 51 50 700 1) המצריכות הפנייה (טופס 17) מקופת החולים, ניתן גם לקבל ייעוץ אישי באופן פרטי. להזמנת תור ופרטים נוספים ניתן לפנות לטלפון: 8254025 04.


שאיפתו של ד"ר יורם קנטר ב 35 השנים האחרונות, היא לסייע לסוכרתים ולכל הקרוב לנושאי הסוכרת על סיבוכיה – לדעת, להבין ולהכיר את מחלת הסוכרת, ולהקל על קהילית ה"מתוקים לתמיד" להתמודד ולהפחית ככל האפשר את הפגיעה, הנכות והמוגבלויות השונות העלולות להיגרם בסוכרת בלתי מבוקרת ובלתי מאוזנת. להגיע לאיזון הנכסף, לקיים אורח חיים תקין, ולתפקד בחברה המודרנית קרוב ככל האפשר לתפקוד השווה לזה של הלא סוכרתים, להתמודד עם הסוכרת על סיבוכיה – ולהצליח!

אודות הכותב

ד"ר יורם קנטר

MD.Ph.D

ד"ר קנטר עוסק בסוכרת על סיבוכיה ובהפרעות מטבוליות למעלה מ- 35 שנה...
...שאיפתו של ד"ר יורם קנטר ב 35 השנים האחרונות, היא לסייע לסוכרתים ולכל הקרוב לנושאי הסוכרת על סיבוכיה – לדעת, להבין ולהכיר את מחלת הסוכרת, ולהקל על קהילית ה"מתוקים לתמיד"
המשך >>>

הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |