אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

מדריך שימושי לטיפול בסוכרת
[
תוכן-העניינים | הפרק הקודם ]


פרק 15
מחקרמניעה
משאבת אינסולין מושתלת
השתלות
מניפולציה גנטית
סיבוכים
תקווה לעתיד
 
 

אין מרפא לסוכרת בהווה. בכל אופן, מחקרים שונים הניבו  תוצאות מבטיחות בתחום המניעה, הטיפול והריפוי של הסוכרת.  

מניעה

מניעת סוכרת תהיה ההישג הסופי. כיום, ניתן לזהות סוכרת סוג 2 בשלבים המוקדמים, ואפילו לחזות מי נמצא בסיכון.

תרופות לדיכוי המערכת החיסונית בסוכרת סוג 1 נוסו כדי למנוע מהמערכת החיסונית את הרס את תאי הביתא. אף על פי שתרופות אלה עצרו את התהליך של הרס התאים, לא ניתן להשתמש בהן בגלל השפעות לוואי ארוכות טווח שלהן. כשמפסיקים להשתמש בהן, מתחדש הרס התאים. החוקרים עובדים עכשיו בכוון הבנת המנגנון הגורם לסוכרת. כאשר כל חלקי הפאזל יושלמו, ניתן יהיה לפתח שיטות למניעת הסוכרת.

משאבת אינסולין מושתלת

חוקרים פיתחו משאבת אינסולין מושתלת היכולה למדוד את רמת הסוכר ולשחרר אינסולין לפי הצורך של הגוף. בצורה זו מחקה המערכת את פעולת הלבלב. לרוע המזל, באבי הטיפוס שניבנו, חיישן הסוכר יכול להיחסם או להגיב לחומרים אחרים הנמצאים בגוף. עד שבעיה זו תתוקן, תשאר משאבה זו כמערכת ניסיונית. טכנולוגיית מדידה רציפה של גלוקוז תת-עורי נמצאית כיום בהישג יד אך עדיין יקרה ואינה די מדוייקת. קיימות כבר מספר מערכות כאלה שחלקן אף קיבלו אישור של ה-FDA. יצרני מערכות אלה אלה מנסים לפתח ולשכלל את מדידת הגלוקוז הרציפה. כאשר יגיעו לדיוק ומזעור המערכות, ניתן יהיה לשלב אותן ביחד עם משאבת אינסולין שתבצע תיקוני רמות גלוקוז באופן אוטומטי 

מודדים ביתיים לבדיקת סוכר ללא דקירה

חברות רבות עובדות עכשיו קשה לפתוח שיטה למדידת סוכר ללא דקירה. רוב השיטות נשענות על מעבר סוג מיוחד של אור דרך העור. מחקרים בכוון זה נמשכים כבר שנים רבות, אך הבעיה היא קשה. אף אחד לא ירצה לשווק מודד הנותן מדידות שגויות המובילות למינון לא נכון של אינסולין. כיום אין תחליף למודדים הקיימים כיום אך מתבצעות בדיקות של התקנים
חדשים אצל מתנדבים.

השתלות

השתלות לבלב קיבלו תשומת לב ניכרת. ניתוח קשה זה מתבצע בשילוב עם השתלה חיונית של כליה. לאחר הנתוח, מקבל המושתל תרופות חזקות לדיכוי המערכת החיסונית על מנת למנוע דחיה - תהליך שבו הגוף הורס אברים זרים כמו הלבלב והכליה.
רופאים משתילים כיום גם תאי ביתא. יש גישות הכרוכות בהזרקת תאי ביתא כך שהם ישבו בכבד. כיום יש כבר כמה מאות אנשים ברחבי העולם שקיבלו השתלת תאי ביתא. קיימים מספר קשיים הכרוכים בסוג זה של השתלה:
1. תאי הביתא המושתלים נלקחים מתרומת איברים וקיים מחסור בתרומת איברים.
2. חלק מהמושתלים חוזרים לצרוך אינסולין תוך זמן קצר לאחר ההשתלה.
3. ההשתלה כרוכה בלקיחת תרופות נגד דחייה המדכאות את המערכת החיסונית. לתרופות אלה, אם כי במינונים נמוכים יחסית, עדיין יש תופעות לוואי שאינן רצויות.

חוקרים אחרים מנסים לארוז תאי ביתא בקפסולה או בועה נקבובית כדי להגן עליהם מפני דחיה. המטרה היא לתכנן קפסולה או בועה שלא נותנת לתאי הדם הלבנים להיכנס פנימה ולהשמיד את תאי הביתא אך נותנת לאינסולין המיוצר על ידם לצאת החוצה. קיימות מספר הצלחות חלקיות בניסויי קפסולות, בינתיים בחיות מעבדה.

קיימים מחקרים להרביית תאי ביתא במעבדה. גם למחקרים אלה עדיין הצלחות חלקיות בלבד. שיפור בתהליכי הרביית תאי הביתא יפתור את המחסור שבתרומת איברים להשתלה.
 

בניסיונות אחרים, חוקרים מנסים לשנות את הקוד החיצוני של תאי הביתא כך שהמערכת החיסונית לא תכיר אותם כחומר זר. אם זה יצליח, לא יהיה צורך בתרופות לדיכוי המערכת החיסונית בזמן השתלת תאי ביתא מאדם לאדם.

מניפולציה גנטית

מניפולציה גנטית היא חלק מחקר ה-RNA וה-DNA שאולי שמעתם עליהם. בפשטות, מניפולציה גנטית היא תכנות של תאי גוף להיות תאי ביתא המייצרים אינסולין. כל תא גוף מכיל את הקוד הגנטי של כל סוגי התאים. אם מידע זה יוכל לבוא לידי שמוש בתכנות תאים מסוימים, ייתכן ותהיה אפשרות "לאמן" תא עור או תא השייך לרקמה אחרת, להיות תא ביתא. בדרך זו, התאים העצמיים של אדם יוכלו לשמש לייצור אינסולין, תוך כדי מניעת בעיות הדחיה של הגוף הכרוכות בהשתלה. בכל אופן, מחקר זה נמצא בשלבים מוקדמים.

סיבוכים

עבודה רבה מושקעת בתחומים של מניעה וטיפול בסיבוכי סוכרת. מחקר הראה בבירור ששליטה מצוינת ברמות הסוכר מורידה במידה גדולה את הסיכון לסיבוכי סוכרת. מחקר חשוב זה הושג באמצעות Diabetes Control and Complications Trial. ניתן למצוא מידע מקוון בנושא באתר של אגודת הסוכרת האמריקאית - סניף טקסס.

מחקר אחר הראה שדיאטה דלת שומן מורידה במידה גדולה את הסיכון למחלות לב וכלי דם גדולים. סוג הדיאטה העוזרת להוריד את הסיכון לסיבוכים מוסברת בפרק על תזונה.

טיפולים חדשים ברטינופתיה ובדימום בזגוגית העין נלמדים עכשיו. תרופות חדשות לטיפול בנורופתיה משווקות כיום. תרופות חדשות למניעת התקדמות הפגיעה בכליות נמצאות במחקר.

תקווה לעתיד

בכל העולם, מנסים במעבדות לפתח שיטות לשליטה ברמת הסוכר ללא זריקות אינסולין. אמצעים היכולים לפעול כמו אינסולין יוכלו אולי בעתיד להילקח דרך הפה. מחקרים אחרים כוללים שיטות להסיג לאחור את טרשת העורקים הקשורה בסוכרת, כך שבסופו של דבר, יימנעו התקפי לב, שבץ, וחסימת כלי דם ברגליים.

מתנהלים מחקרים מוקדמים כדי לזהות את האנשים שבסיכון לקבל סוכרת. הצעד הבא יהיה פיתוח טיפול למניעת הסוכרת.

אמנם מספר רעיונות בפרק זה נראים רחוקים או בלתי סבירים, אך ריפוי הסוכרת הינו בהחלט לא בלתי אפשרי. איש אינו יודע מה צופן בחובו העתיד. המחקר נותן לנו תקווה.
  


אזהרה!
מדריך זה - The Healing Handbook for Persons with Diabetes, מיועד לעזור לאנשים לטפל בצורה טובה בסכרת. הטיפול הטוב בסכרת דומה בכל הארצות, אך הכלים בהם משתמשים האנשים והרופאים שונים בין מדינה למדינה.

כל האנשים המשתמשים בספר זה מחוץ לארצות הברית, חייבים להתייעץ עם רופאים מקומיים מוסמכים או צוות רפואי אחר מוסמך לפני נסיון להשתמש במוצרים או תרופות המוזכרים בספר זה.

בתרגום מדריך זה הושקעה עבודה רבה. עם זאת, ייתכן ונפלו טעויות. לכן, התייעץ עם צוות רפואי מוסמך בקשר לכל נושא המובא כאן.  

!Caution
The Healing Handbook for Persons with Diabetesis intended to help people take good care of diabetes. Good treatment of diabetes is similar for all people in all countries, but the tools that patients and doctors have available may differ from country to country.

All persons who use this book outside the United States must consult with qualified local physicians or other health care providers before making attempting to make use of any of the products or medications
.mentioned in this Handbookזכור שהטיפול בסכרת הוא מאמץ קבוצתי שלך, הרופא שלך והצוות במרפאתך. מדריך זה אינו יכול וגם לא תוכנן כתחליף למאמץ קבוצתי זה.

מדריך זה מייצג את הגישה של צוות הטיפול בסכרת של אוניברסיטת מסצ'וסטס-המרכז הרפואי. לצוותי טיפול אחרים יכולות להיות גישות שונות מאלו המיוצגות במדריך זה. בין רוב צוותי הטיפול קיימת הסכמה לגבי העקרונות הכללים בנושא, אם כי יכולים להיות ביניהם הבדלים בפרטים. יכולות להיות יותר מגישה אחת "נכונה" לנושא מסוים בטיפול בסכרת.

שמור תמיד על קשר עם צוות הטיפול שלך והבא לתשומת ליבם כל שאלה שיש לך בקשר לנושאים המובאים במדריך זה.


כל הזכויות שמורות
תרגום עדכון ועיבוד ע"י
מתוקים - אתר סוכרת
2006
Copyright 1995-1999 Ruth E. Lundstrom, R.N. and Aldo A. Rossini, M.D. All rights reserved.
The Healing Handbook for Persons with Diabetes has been online since July 1, 1995.

[ תוכן-העניינים מילון מונחים | הפרק הקודם ]הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |