אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 

מדריך שימושי לטיפול בסוכרת
[
תוכן-העניינים | הפרק הקודם | הפרק הבא ]


פרק 13
הסוכרת והמשפחה


פרק זה דן בהיבטים מיוחדים למשפחות המתמודדות עם סוכרת. חלק א' מתמקד בצרכים המיוחדים של אשה סוכרתית בזמן הריון. חלק ב' עוסק בייעוץ להורים של ילדים סוכרתיים. חלק ג' מביא מידע לסגל של בתי ספר בהם יש תלמידים סוכרתיים.

חלק א': הריון

הריון של סוכרתית סוג 1 דורש תשומת לב מיוחדת. את ובעלך צריכים להבין את השפעת הסוכרת על ההריון, ואת השפעת ההריון על הסוכרת. עליכם להבין בנושאי מינון האינסולין, תזונה, ופעילות גופנית, וכיצד להבחין ולטפל בהיפוגליקמיה. שליטה מצוינת ברמות הסוכר לפני ההריון, ושליטה טובה בזמן ההריון, מגדילים באופן ניכר את הסיכויים ללדת תינוק בריא. אם יש לך שאלות על הריון לאחר קריאת פרק זה, פני לאחות המדריכה או לרופא.


לפני ההריון

כאשר את מתכננת הריון, את ובעלך צריכים להיות מודעים לכך שתצטרכי טיפול מיוחד בזמן ההריון, ואמצעי זהירות מיוחדים בזמן הלידה, וגם תינוקך יצטרך תשומת לב מיוחדת בזמן הלידה. בחרי את צוות הטיפול שלך לפני שתיכנסי להריון. המיילד, רופא הילדים, רופא הסוכרת, והאחות המדריכה יעבדו ביחד על מנת לספק לך את הטיפול והייעוץ הטוב ביותר. הם יעזרו לך לבחור את בית החולים שיש לו את הציוד הטוב ביותר וחדר לתינוקות בסיכון גבוה.

הסטטיסטיקה מראה שיש חריגות ל 5%-7% מהתינוקות הנולדים לאמהות סוכרתיות. החדשות הטובות הן שהסיכוי לחריג יורד לרמה של אשה לא סוכרתית (2%-3%), כאשר השליטה מצוינת לפני ההריון ובשלושת החודשים ראשונים. רמת השליטה שלך נמדדת בעזרת הרישום שלך ובעזרת בדיקת (glycosylated hemoglobin (A1C. בדיקה זו מספקת מידע על רמות הסוכר הממוצעות שלך ב8-12 שבועות אחרונים. לפני הכניסה להריון, התוצאה צריכה להיות בתוך הטווח הנורמלי.

בזמן ההריון

מצבי היפוגליקמיה עקב בחילות הגורמות לך לאכול פחות יכולים להוות בעיה בשליש הראשון. גם העובר הצורך סוכר ממך לצורך גדילתו המהירה מביא למצבי היפוגליקמיה. צריכת האינסולין שלך מוכפלת ומשולשת בשליש השני והשלישי של ההריון. מדידות סוכר תכופות, התאמות אינסולין, פעילות גופנית, מנוחה מתאימה ותזונה מתאימה יעזרו לך לשמור על שליטה טובה.

טיפול בזמן ההריון

נהגי לפי החוקים הבאים על מנת להגיע למירב הסיכויים לילד בריא:

בקרי אצל הרופא בין פעם בשבוע לפעם בשבועיים.
היצמדי למשטר התזונה והפעילות הגופנית שלך.
בדקי את רמות הגלוקוז בין 4 ל 8 פעמים ביום ורשמי את התוצאות.

הזריקי אינסולין לפי המינון שקבע לך הרופא. יתכן ותזדקקי ל 3 או 4 זריקות ביום. כמו כן, ייתכן ותצטרכי לבצע התאמות אינסולין תכופות.

יתכן ותזדקקי לאשפוז במידה והסוכרת שלך תצא משליטה.

בזמן הריון, יש יותר מצבי היפוגליקמיה, לכן את חייבת תמיד לשאת אתך סוכר מהיר ואף פעם לא לדלג על ארוחה או חטיף שאת צריכה לקחת. קטוזיס יכול להתפתח מהר יותר כאשר את חולה. בדקי קטונים בזמן מחלה ובכל פעם שרמת הגלוקוז עוברת 250. בעיות אחרות - פחות שכיחות, הקורות גם לנשים לא סוכרתיות הן:

Polyhydramnios כמות מי שפיר מוגדלת
Toxemia, מאופיינת על ידי לחץ דם גבוהה, חלבון בשתן והתנפחות ידיים ורגליים
Edema התנפחות כללית

לנשים עם שליטה גרועה בסוכרת יש שיעור גבוה יותר של הפלות, אך אצל נשים סוכרתיות בריאות, שיעור ההפלות אינו גבוה יותר מזה של נשים לא סוכרתיות.

תינוקות הנולדים לנשים סוכרתיות יכולים להיות גדולים יחסית, עקב רמות סוכר גבוהות. אם יש לך רמות סוכר גבוהות מאוד, במיחד בשליש האחרון, תינוקך יכול לשקול למעלה מ4.5 ק"ג. קצב גדילת תינוקך ייבדק מספר פעמים בזמן ההריון.

בדיקה נוספת היא LS ratio - שבה למעשה בודקים את מי השפיר. בדיקה זו מספקת מידע על כושר התינוק לנשום לאחר הלידה. פותח סווג סטנדרטי של סוכרת כדי לחזות את תוצאות ההריון. הרופא יחליט על התיזמון הטוב ביותר ללידה בהסתמכו על הסווג ותוצאות הבדיקות.

לידה

רוב הנשים הסוכרתיות יכולות ללדת סמוך למועד הלידה הטבעי במידה והמקרה אינו מסובך. המיילדים, מקדימים במעט את הלידה כדי להיות בטוחים, על ידי זרוז צירים או על ידי נתוח קיסרי. רוב התינוקות הנולדים לסוכרתיות מטופלים כתינוקות בסיכון גבוה. טיפול זה נעשה על מנת להבטיח פיקוח מקרוב לקידום כל בעיה שעלולה לבוא. תינוקך עלול להיות במצב של רמת סוכר נמוכה, ואז נדרש גלוקוז על ידי אוכל או בדרך IV. כמו כן, נדרש טיפול מיוחד במידה ותינוקך נולד טרם זמנו.

לאחר הלידה, את תתנסי בירידה גדולה מאד בצריכת האינסולין שלך. את יכולה להזדקק רק למחצית האינסולין שצרכת לפני ההריון. מצב זה יכול להמשך מספר שבועות. הקפידי על רישום רמות הסוכר שלך. צוות הטיפול שלך יזדקק למידע זה על מנת לקבוע את מינון האינסולין שלך. אם את מחליטה להיניק את תינוקך, את תזדקקי לפחות אינסולין, יותר קלוריות, והרבה נוזלים. בתקופת ההנקה, מצבי היפוגליקמיה יכולים להתפתח במהירות, לכן החזיקי סוכר קרוב בהישג יד.סוכרת הריון
סוכרת הריונית מוגדרת כאי סבילות לגלוקוז אשר מתחילה או מתגלה במהלך ההריון. סוכרת הריונית מופיעה בכ- 7% מההריונות.
אבחון סוכרת הריונית:
האבחון הראשוני נעשה באמצעות העמסת סוכר של 50 גרם גלוקוז. נשים אצלן רמת הגלוקוז שעה אחת אחרי ההעמסה גדולה מ 140 mg/dl מופנות להעמסת סוכר של 100 גרם גלוקוז. סוכרת הריונית מאובחנת אם שתיים או יותר מהבדיקות הבאות שוות או גבוהות מהערכים הבאים*:
 בצום: 95 mg/dl
 לאחר 1 שעה: 180 mg/dl
 לאחר 2 שעות: 155 mg/dl
 לאחר 3 שעות: 140 mg/dl

הסיבות להתפתחות סוכרת הריונית:
   ההריון מאופיין בעמידות לאינסולין (חוסר תגובה של תאי הגוף להורמון), המלווה בהגברה בהפרשת האינסולין. העמידות לאינסולין מתחילה בדרך כלל בטרימסטר השני ומתמשכת עד סוף ההריון. הסיבה העיקרית לעמידות לאינסולין היא הפרשת הורמונים נוגדי אינסולין על ידי השליה: פרוגסטרון, קורטיזול, פרולקטין והורמון הגדילה. אצל נשים עם סוכרת הריונית העמידות לאינסולין גדולה יותר, ובמקביל העלייה בהפרשת האינסולין אצלן קטנה יותר.

סיבוכים:
   סיבוכים אצל העובר במקרים של סוכרת לא מאוזנת עשויים לכלול גדילת יתר, מות העובר ברחם, מומים מולדים, צהבת הילוד, פוליציטמיה והיפוגליקמיה לאחר הלידה. סיבוכים ארוכי טווח כוללים סיכון מוגבר לסוכרת ולהשמנה.
סיבוכים אצל האם עשויים לכלול יתר לחץ דם, רעלת הריון ושכיחות גבוהה יותר של ניתוחים קיסריים. בנוסף, נשים עם סוכרת הריונית הן בסיכון גבוה יותר לפתח סוכרת מסוג 2 בהמשך חייהן.  

טיפול:
א. בדיקה עצמית של רמות הגלוקוז:
   רמות הגלוקוז המומלצות בהריון:**
בצום ולפני ארוחה: < 95 mg/dl
1 שעה לאחר ארוחה: < 140 mg/dl
2 שעות לאחר ארוחה: < 120 mg/dl
גישה מחמירה יותר של Jovanovic-Peterson et al :
בצום: < 90 mg/dl
1 שעה אחרי לאחר ארוחה: < 120 mg/dl

ב. טיפול תזונתי:
   מטרת הטיפול התזונתי לספק תזונה נאותה לאם ולעובר, לשמור על רמות גלוקוז תקינות ולמנוע הופעת קטונים. לנשים סוכרתיות עם משקל תקין מומלץ לספק 30 קלוריות לק"ג ליום, בהתאם למשקלן במהלך ההריון. לנשים סוכרתיות עם עודף משקל ((BMI > 30 kg/m2 מומלצת הגבלה של כ- 33% מהקלוריות המחושבות (כ- 25 קלוריות לק"ג ליום, בהתאם למשקלן במהלך ההריון).
מומלץ לחלק את המזון ל 3 ארוחות בינוניות ול-3 ארוחות ביניים, ובמקביל להקפיד גם על חלוקת הפחמימות במהלך היום. יש הממליצים על הגבלת כמות הפחמימות היומית ל 40% מהקלוריות, וכיוון שהעמידות לאינסולין גדולה יותר בבוקר לעיתים מומלץ להגביל את הפחמימות בארוחת הבוקר ל 33% מהקלוריות. צריכה של מזון בעל אינדקס גליקמי נמוך עשויה להפחית את עליית הגלוקוז לאחר הארוחה, במיוחד לקראת סוף ההריון.

ג. טיפול באינסולין:
   הצורך בטיפול באינסולין ייקבע על פי איזון רמות הגלוקוז אצל האם ו/או בדיקות גדילה של העובר. טיפול באינסולין מומלץ כשרמות הגלוקוז עולות על הערכים הבאים:*
בצום: 105 mg/dl
או
1 שעה לאחר ארוחה: 155 mg/dl
או
2 שעות לאחר הארוחה: 130 mg/dl.

מעקב אחרי הלידה:
   נשים עם סוכרת הריונית מצויות בסיכון גבוה להתפתחות סוכרת מסוג 2 במהלך חייהן. לכן מומלצת בדיקת רמות הגלוקוז בדם 6 שבועות או יותר לאחר הלידה, ובהמשך מדי 3 שנים. מומלץ לנשים עם היסטוריה של סוכרת הריון להקפיד על תזונה נכונה, משקל תקין ופעילות גופנית.

 תורגם מתוך:
1. Clinical Diabetes 23:17-24,2005
Diabetes Care 27:s88-s90, 2004 .2

*    גלוקוז בפלסמה
**  גלוקוז בדם

המלצות כלליות לסוכרת הריון
1. חלוקת הפחמימות על פני כל היום. הימנעות מ"העמסת פחמימות" בארוחה אחת. ב3 הארוחות העיקריות לא כדאי לאכול יותר משתי מנות לחם (מנת לחם = פרוסת לחם/חצי כוס אורז או פתיתים או פסטה או כל דגן אחר מבושל/תפוח אדמה קטן/3/4 כוס שעועית לבנה או אדומה או עדשים מבושל/3 קרקרים ועוד, רשימה מפורטת בקשי מהדיאטנית). בארוחות ביניים ניתן לאכול פרי או יוגורט או מנת לחם עם ממרח.
2. הימנעות ממזון הגורם לעלייה חדה בסוכר בדם. כדאי להימנע משתיה מתוקה, סוכריות, אבטיח ומלון (אלא אם את כוללת אותם בארוחה מלאה). העדיפי מוצרי מאפה ודגנים מקמח מלא או עם תוספת סיבים, ספיגת הסוכר מהם קצת יותר איטית.
3. במקרים של עודף משקל ניכר לפני ההריון, מגבילים את הנשים בקלוריות, 25 קלוריות לק"ג משקל נוכחי. אסורה דיאטה חריפה כי היא גורמת ליצירת קטונים, העלולים להזיק לעובר.
4. יש גישה המגבילה את אחוז הפחמימות בתפריט ל 40%. כמויות מדוייקות תוכל לתת לך הדיאטנית, אך ככלל כדאי בארוחות העיקריות לאכול מכל קבוצות המזון: לחם, ירקות, חלב, בשר וגבינות.
5. הרבי באכילת ירקות, סלטים חיים ומבושלים.
6. פעילות גופנית מומלצת לכל סוגי הסוכרת. אם לא עסקת לפני ההריון בפעילות גופנית אי אפשר לקראת סופו להתחיל בפעילות נמרצת, אך בהחלט מומלצת שחייה או הליכה בקצב מתון כחצי שעה כל יום (אם יש לך מגבלות רפואיות אחרות התיעצי עם רופא בנושא).


חלק ב': ייעוץ עבור הורים של ילדים
סוכרתיים

כאשר התברר לך שלילדך יש סוכרת, יתכן שחשת חוסר אמון, יגון, ואשמה. ייתכן ושאלת "למה זה קרה לבני?" ואולי אמרת "זה לא הוגן!" אתה חייב להתאושש מהרגשות אלו כך שתוכל ללמוד את תפקידך ואת השיטות לשליטה בסוכרת. כל משפחתך צריכה להתאים עצמה למצב החדש של ילדך. הצורה שבה אתה מתמודד ומקבל את זה, משפיעה על הצורה בה ילדך מתמודד ומקבל את הסוכרת שלו. ככל שתדע יותר על הסוכרת, תהיה מצויד יותר טוב על מנת לעזור לילדך. 

באופן טבעי, כהורה, אתה חרד. אך אתה יכול לעזור לילדך לקבל את הסוכרת עם מינימום לחץ. אגודת הסוכרת יכולה לעזור לך בכך. הורים אחרים שחוו והתמודדו עם אותם בעיות שיש לך - יותר מאשר רוצים לעזור ולחלוק רעיונות ועצות. אתה צריך ללמוד להגן בלי למשול, לפקח תוך כדי עידוד לטיפול עצמי של הילד. עבוד עם ילדך לשליטה הטובה ביותר, אך זכור שלא תמיד ניתן להשיג שליטה "אידאלית" בסוכרת.

הסוכרת מסכנת את הדימוי העצמי וההערכה העצמית של ילדך. היה מבין ותומך. נסה להימנע ממתחים בלתי רצויים הקשורים ל"רמאות". אינך רוצה לגרום לרגשי אשמה, או לגרום לילדך לחשוב שהוא "רע". ילדים החושבים שהם רעים יכולים להתנהג בהתאם. עזור לילדך לתכנן מראש. אין לצפות מאף ילד לקבל אחריות מלאה על השליטה בסוכרת בגיל מוקדם מדי. אך בסופו של דבר, האחריות לאכול נכון, להזריק אינסולין, בדיקות סוכר, ותכנון אימונים תהיה של הילד. בגרות, עצמאות, שליטה עצמית והערכה עצמית של הילד יגדלו תוך כדי כך שילמד טיפול עצמי.

ילד סוכרתי, הוא ילד תחילה, ולאחר מכן, הוא אדם סוכרתי. בנך צריך לגדול פיסית, חברתית ונפשית כמו כל הילדים. השתדל להיות ערני, נינוח, מבין וסובלני. רגשי אשמה וכעס מובילים לבעיות בין בני הזוג וביו הורים וילדיהם. ילדך הסוכרתי הוא אתגר שכל משפחתך צריכה לעמוד מולו. אין זה עונש על משהו שאחד מכם עשה.

מלכודות להורים

הורה שחרד חרדת יתר, בונה ילד סוכרתי עם חרדת יתר בעל תלות מוגברת. כאשר אתה עושה הכל בשבילו, אתה מונע ממנו טיפול עצמי ואמון עצמי הדרושים לחייו העצמאיים.

הורה הנותן פינוק יתר בשל המחשבה שמשטר מזון והזרקות יומיות הם יותר מדי בשביל הילד, נותן לילד הטבות מיוחדות ומעט מאד משמעת. ילדים החיים באוירה של פינוק יתר, עלולים לגדול תחת הרושם שהם בלתי כשירים -- בלתי מסוגלים להתמודד עם בעיותיהם שלהם. וזה מחזק את הרגשתם כלקויים.

ההורה השואף לשלמות יכול להגיע לתוצאות טובות בתקופת הילדות המוקדמת בעזרת משמעת. אך קיימים סיכונים. הילד יכול להרגיש אשמה בגלל תוצאות גרועות של בדיקות סוכר, ואפילו לשנותן על מנת לקבל תגובה חיובית מההורה. בזמן ההתבגרות, ילדים אלה עלולים למרוד בהוריהם ונגד הטיפול בסוכרת.

הורה אדיש יכול לגרום שילדו יבקש תשומת לב על ידי מרד. הילד יכול לרמות בנושא האוכל, או לדלג על זריקות. ילדים להורים אדישים, יכולים להיות מדוכאים עקב חוסר בתמיכה, משמעת ופיקוח על פעולותיו. כמו כן, ילדים אלה מאושפזים בתכיפות גבוהה יותר מאחרים.

תפקיד ההורה

תפקידך כהורה לילד סוכרתי ישתנה עם גדילת הילד. כמובן שכל ילד שונה מאחרים, אך יש מספר קווים כלליים לפיהם אתה יכול לנהוג. יש גם דברים שאתה יכול לזכור ללא קשר לגיל ילדך: קבל את ילדך. אהוב, למד, הנחה אותו והקנה לו משמעת בדיוק כאילו שהסוכרת לא היתה גורם. אל תגן עליו הגנת יתר ואל תפנק אותו יתר על המידה. קבל את הסוכרת ללא אשמה. למד הכל על הסוכרת וזה יעזור לך להתגבר על הפחדים והחרדות. וזכור, אינך יכול לשלוט בסוכרת של ילדך על ידי שתשלוט בילד עצמו יתר על המידה. הסוכרת של הילד מביאה לא פעם לעימותים משפחתיים. במקרים כאלה, כדאי לקבל ייעוץ והכוונה מהיועצת שבמרפאת הסוכרת.

גיל 0 עד 7

כל האחריות על נושא הסוכרת על כל היבטיה מוטלת על ההורה בילדות המוקדמת. אך זה חשוב לערב את הילד בגיל מוקדם. הצע לו אפשרויות, למשל בחירת נקודת ההזרקה או בחירת האצבע לבדיקת הדם. זכור שיש חשיבות לתגובה חיובית מצד ההורה בגיל זה. זכור להגדיר את תוצאת בדיקת הסוכר כגבוהה, נמוכה, ותקינה, לא כטובה או רעה.

גיל 7 עד 12

בתקופה זו יכול הילד לקבל לידיו מדי פעם את בדיקות הסוכר והזרקות האינסולין, אם כי להורה יש את מירב האחריות על הנושא. בגיל 12, רוב הילדים יכולים להזריק לעצמם באופן עצמאי, אך ההורים חייבים להיות ערניים ולהזכיר להם אם הם שוכחים. ילדים הנמצאים בבית ספר או משחקים עם חבריהם משך רוב היום, צריכים לקבל אחריות גם בנושא התזונה. צירופו של הילד לטיפול עצמי בגיל מוקדם מעודד אותו להיות בלתי תלוי ובוטח בעצמו.

נסה לא להיות קשוח. ילדים צריכים ללמוד שאפשר להגיע לפשרות סבירות במסיבות ואירועים מיוחדים. אין סיבה שהילד ירגיש "שונה". עוגת יום הולדת או גלידה יכולים להעלות את רמת הסוכר, אך הערך הרגשי שבהשתתפות עם הילדים האחרים חשוב גם כן. במידה והרופא מאשר, כסה את האוכל הנוסף ביחידות ספורות של אינסולין קצר טווח.

גיל 12 עד 17

בגיל ההתבגרות, ילדך יתנגד להיות תלוי בך. כאשר אתה וילדך משכילים בנושא הסוכרת, הוא יכול להשתתף בהחלטות לגבי הטיפול. המתבגרים עלולים להתנהג כאילו ואין להם סוכרת, להתעלם מהטיפול (בעיקר בנושא תזונה) ולסלף תוצאות של בדיקות הסוכר. או שהם צריכים לראות בעצמם כמה גרוע הם מרגישים לפני שהם מבינים את חשיבות השליטה בסוכרת. דכאון אצל מתבגרים סוכרתיים היא תופעה לא חריגה. הם מודעים לסיבוכי סוכרת ולמוות. הם רוצים להיות שאננים ומסרבים לדבוק במשטר הטיפול שלהם מפני שהם מניחים שהם ימותו צעירים. ודא שילדך מבין את חשיבות השליטה בסוכרת. צפויים שיפורים משמעותיים בטיפול בסוכרת בזמן חייו (ראה פרק 15). כמו כן, ודא שילדך מכיר אנשים סוכרתיים המנהלים חיים עשירים ומלאים. אל תהסס לפנות לייעוץ מקצועי. אתה יכול למצוא פסיכולוגים המתמחים בטיפול בילדים סוכרתיים.

ספורט ושעורי התעמלות

הסוכרת אינה סיבה שלא להשתתף בספורט או שעורי התעמלות. למעשה, פעילות גופנית מהווה גורם חשוב בשליטה בסוכרת. אם לילדך יש שעור התעמלות לפני ארוחת צהרים, הגדל את חטיף הבוקר שלו בפחמימות וחלבונים. אם הוא משתתף בפעילות ספורט לאחר שעות בית הספר, הגדל את חטיף אחר הצהרים שלו. ודא שילדך יודע שעליו לשאת תמיד סוכר מהיר. זה לא יעזור אם הסוכר יהיה בתא הבגדים. כמו כן, ודא שהמאמן ומספר חברים יודעים כיצד לעזור לו במקרה של היפוגליקמיה.

הקייטנות עוזרות להם בכך שיש להם אחרים שאיתם יכולים לחלוק את בעיותיהם ודאגותיהם. בני-עשרה צריכים מישהו לשוחח עמו מלבד הוריהם. תן לבנך להפגש עם הרופא או האחות המדריכה בפרטיות.

בני-עשרה ומסיבות

ילדך יכול ליהנות באירועים חברתיים עם חברים כל עוד הוא נוהג לפי הכללים הבאים:  

לוקח אתו משקה דיאט ללא סוכר.
לחסוך קצת אוכל בארוחת ערב על מנת לאכול במסיבה.
לבחור אוכל בזהירות. להחליף המבורגרים, פיצה, קרקרים, ופופקורן במקום ארוחת הערב הסדירה.
להוסיף פחמימות עבור ריקודים. לבדוק רמת סוכר, ולהעריך כמה זמן וכמה חזק הוא ירקוד. הוא ילמד כמה פחמימות להוסיף עבור הריקוד על ידי ניסוי וטעייה.

ילדך יהיה בוגר בגישתו ובאחריותו בסוף תהליך ההתבגרות, בגיל 19-20. גישה דמוקרטית היא הטובה ביותר כאשר הילד עובר ממצב של תלות למצב של עצמאות. קבע הגבלות ומטרות מציאותיות, והשתמש בחיזוקים חיוביים. שבחים מועילים יותר מעונשים או איומים.

בית ספר

מורים, אחות ביה"ס ואנשי הסגל האחרים צריכים להבין את מצבו של ילדך. חלק ג'
מכיל סקירה תמציתית על סוכרת. סקירה זו תעזור לסגל ביה"ס לטפל בילדך.
  

הדפס את חלק ג' והבא דפים אלה למורה או לאחות ביה"ס בתחילתה של כל שנת לימודים. גם למורה תהיה תועלת מכך שיידע על הצרכים המיוחדים של ילדך.
מלא עותק של טופס המידע למורה והבא אותו למורה בתחילתה של כל שנת לימודים.
הייה מוכן לענות על שאלות נוספות של המורה לגבי צרכים נוספים של הילד.
השתמש בטופס היומי כדי לתקשר עם המורה לגבי בדיקות הסוכר והאוכל.
כדאי גם לטלפן או לבקר בבית הספר בערך אחת לחודש כדי לראות כיצד מתנהלים
הדברים.

שמר-טף

מגיע לך לצאת לבילוי מדי פעם כמו לכל הורה. אל תתן לפחד שילדך עם מישהו שאינו יודע על סוכרת, למנוע ממך את הנאות החיים. הסבר לשמר-טף או לקרוב שאתה נותן
בהם אמון על סוכרת למען השקט הנפשי שלך. ההסבר צריך לכלול את הנושאים הבאים:
  

סקירה קצרה על סוכרת.
הוראות לבדיקת הסוכר.
הוראות להזרקת אינסולין.
הסבר על הארוחות והחטיפים.
סימני אזהרה והוראות טיפול במצבים של רמת סוכר נמוכה.

החזק מלאי של ציוד, אביזרים, חטיפים וסוכר מהיר במקום מיוחד. הכן רשימה של דברים שצריכים להיעשות לפי זמנים, והוראות למצבי חירום.

ודא שהשמר-טף יודע איך ליצור אתך קשר ועם הרופא של ילדך בכל זמן. הדפס את הטופס הבא או הכן טופס משלך עבור השמר-טף.


 דף לשמר-טף

 ל - ________________________ יש סוכרת.
 

משמעות הסוכרת היא שהלבלב אינו מייצר מספיק אינסולין. המזון אינו יכול
לעבוד בתוך הגוף ללא אינסולין. ילד סוכרתי חייב לקבל זריקות אינסולין מדי יום ולאזן את האוכל ופעילות הגוף.

תגובת אינסולין יכולה לקרות אם רמת הסוכר של הילד נמוכה מדי -- בעיקר לפני
 ארוחות או לאחר פעילות גופנית.

סימני אזהרה של תגובת אינסולין
 

חיוורון

הזעה

רעידות, עצבנות

כאב ראש, בחילה, כאב בטן

שינוי במצב רוח

מבוכה ובלבול

אי שקט

כאשר ילדנו במצב של סוכר נמוך, יש לו את הסימנים הבאים:
________________________________________________________
________
________________________________________________________
________
________________________________________________________
________
________________________________________________________
________
________________________________________________________
_______

  • אם זה קורה, יש לתת לילד מיד סוכר בדרכים הבאות:

ג'ל גלוקוז או טבליות גלוקוז או

2 כפיות סוכר או דבש או

בין 1/2 ל 2/3 ספל של מיץ פרי.

בין 1/2 ספל ל 2/3 ספל של משקה קל (לא דיאטטי)

פריטים אלה נמצאים ב:
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

  • אם לא חל שיפור בתוך 10 - 15 דקות, יש לחזור ולתת שוב את אותה המנה.

  • לאחר מכן, יש לתת כחטיף חלב ועוגיות או פרוסת לחם.

  • אם המצב לא משתפר לאחר אכילת החטיף, טלפן להורים או לרופא.

מספרי טלפון:
______________________________________________________
________________________________________________________
 ________


     

חלק ג': מה צריכים אנשי סגל ביה"ס לדעת על תלמיד סוכרתי

בדרך כלל למרפאות הסוכרת יש דף הסבר אודות סוכרת לסגל בית הספר מומלץ לבקש ממרפאת הסוכרת דפים אלה ולהפיצם לסגל בעזרת המורה של ילדך בכל שנת לימודים.
להלן דף דוגמה.

מידע כללי

כל סגל בית הספר (מורים, אחיות, מנהלים, עובדי המזנון, מפקחים בחצר ובמסדרונות, נהגי הסעה, יועצים וכו') צריכים לדעת על תלמיד שיש לו סוכרת. חובה על כל אנשי הסגל להבין את עקרונות המחלה והטיפול בה.

 הסוכרת היא תוצאה של כשל הלבלב לייצר אינסולין. האוכל אינו יכול לעמוד לשימוש הגוף ללא אינסולין. הסוכרת אינה ניתנת לריפוי אך היא ניתנת לשליטה. הטיפול בסוכרת כרוך בזריקות יומיות של אינסולין ותוכנית תזונה קבועה. ילדים סוכרתיים יכולים להשתתף בכל פעילויות בית הספר ולא להיחשב כשונים מתלמידים אחרים. חיוני שסגל בית הספר יישבו עם הורי התלמיד בתחילתה של כל שנת לימודים כדי לקבל מידע על הצרכים הפרטיים של התלמיד. הקשר ושיתוף הפעולה בין סגל ביה"ס להורים יעזרו לתלמיד לחוות את ביה"ס בצורה שמחה, חיובית ומסודרת.הסוכרת אינה מחלה מדבקת.

תגובות אינסולין (היפוגליקמיה)

כאשר כמות הסוכר בדם נמוכה מדי, מתרחשת תגובת אינסולין. זה קורה עקב חוסר התאמה של כמות האינסולין, יתר פעילות גופנית, או מעט מדי מזון. במצב זה, הגוף שולח סמני אזהרה רבים. הבחנה מוקדמת בסימנים אלה תביא לסיום מהיר של המקרה על ידי מתן סוכר בצורה כל שהיא לתלמיד. אם לא מטפלים במצב, יכול הילד להגיע לאובדן הכרה או לעוויתות. הילד יכול להכיר חלק מסימני האזהרה ויש לעודד אותו לדווח עליהם. להלן סימני האזהרה:

סימני אזהרה לתגובת אינסולין:

 רעב מוגזם  בכי
 ראיה מטושטשת  סחרחורת
 קואורדינציה נמוכה  חוסר יכולת להתרכז
 הזעה  התנהגות או תגובות משונות
 אי שקט - עצבנות  עצבנות או רעידות
 כאב בטן או בחילה  נמנום או עייפות
 חיוורון    

הטיפול

בהבחנה ראשונה באחד מסימני האזהרה הנ"ל, יש לתת סוכר באחת מהצורות הבאות:
טבליות או ג'ל גלוקוז.
1/2 - 2/3 ספל של מיץ פרי.
1/2 - 2/3 ספל משקה מוגז ממותק (לא דיאט).
סוכריות שקל לרסק בשיניים.
סוכר שההורים הכינו למקרים כאלה.

ייתכן וצריך לפתות את התלמיד הנמצא במצב זה שיאכל. אם לא חל שיפור בתוך 15-20 דקות, חזור על הטיפול. אם לא חל שיפור לאחר מנת הסוכר השנייה, יש להתקשר לרופא או להורים. כאשר מצב הילד משתפר, יש לתת לו פרוסת לחם וכוס חלב. לאחר מכן הוא יכול לחזור לפעילות רגילה. יש לדווח להורים על המקרה.

ילדים סוכרתיים מצייתים למשטר מזון קבוע ויכולים לבחור את האוכל מתפריט המזנון או להביא את האוכל איתם. מנהלי המזנון צריכים להיות מודעים לצרכי התזונה של הילד, אשר יכולים לכלול חטיף בבוקר וחטיף אחר הצהרים על מנת למנוע תגובת אינסולין. יש לאפשר מספיק זמן לתלמיד כדי לסיים את ארוחתו.

ייתכן וצריך לבצע גם בדיקות סוכר בדם במשך שהותו של התלמיד בביה"ס. מידע זה דרוש כדי להגדיר תוכנית אינסולין/מזון/פעילות גופנית לתלמיד. כמו כן, מידע זה יכול לעזור במקרה שהתלמיד אינו מרגיש טוב במשך היום.

עצות כלליות

יש לשים לב לילד הסוכרתי בכיתה, במיחד לפני ארוחה. רצוי לא לקבוע אימונים לילד לפני ארוחה. ואם זה אפשרי, לא לקבוע לו שעת ארוחה מאוחרת. ילדים רבים צריכים תוספת אוכל לפני פעילות גופנית נמרצת. הסוכר צריך להיות בהישג יד של מורים ואחיות כל הזמן. הילד צריך לשאת עליו סוכר מהיר ולהיות מורשה לטפל בעצמו במצב של רמת סוכר נמוכה.

תרדמת דיאבטית (Diabetic coma) - סיבוך רציני של הסוכרת כתוצאה מסוכרת בלתי מבוקרת. מצב זה אינו בא בפתאומיות ובדרך כלל , צוות בית הספר אינו צריך לדאוג לזה.

 מידע למורה

שם הילד/ה _____________________________________
 תאריך _____________

שמות ההורים
______________________________________________________
כתובת
___________________________________________________________
טל' (בבית) _____________________ (בעבודה)
 ___________________________

אדם נוסף שאפשר להתקשר בחירום
_____________________________________
קירבה _______________ טל' בשעות היום_____________

שם
הרופא/ה________________________________________
כתובת
______________________________________________

טל'
______________________________________________
 _______________

סימנים שניתן לראות על הילד/ה בזמן שרמת הסוכר נמוכה:
__________________________________________________________________
______________________________________________
__________________________________________________________________
השעות בהם קיים יותר סיכוי לרמת סוכר נמוכה:____________________
__________________________________
הטיפול היעיל ביותר (סוכריות מתקבלות בדרך כלל בקלות):
____________________________________________________________________
_______________________________________________________________
____________________
חטיף בוקר או אחר הצהרים:
____________________________________________
______________________________________________
____________________
"כיבודים" רצויים בזמן מסיבות בביה"ס:
____________________________________
______________________________________________
 ____________________

הערה: ייתכן והילד צריך בדיקת סוכר בדם בזמן שהותו בביה"ס.
ההורים יראו לך את השיטה בה הם בודקים זאת ויודיעו לך מתי
צריך לבצע זאת. בדרך כלל הילדים מסוגלים לבצע בדיקה זו
 בעצמם.


 
 


 דף קשר יומי

שם הילד/ה
_____________________________________________________

המורה
_____________________________________________________

בדיקת סוכר בשעה:
____________________   ___________________  
______________________
רישום מתחת לרמה של:
____________________   ___________________  
______________________

אכל:
_________________________________________________________
___
_________________________________________________________
________
_________________________________________________________
________
בשעה:_____________________________________________________
____

אכל:
_________________________________________________________
___
_________________________________________________________
________
_________________________________________________________
________
בשעה:
_________________________________________________________

אכל:
_________________________________________________________
___
_________________________________________________________
________
_________________________________________________________
________
בשעה:
_________________________________________________________

ההורים נמצאים ב:
_______________________________________ טל':
___________________

הרופא/ה:
_______________________________________ טל':
___________________

   

אזהרה!
מדריך זה - The Healing Handbook for Persons with Diabetes, מיועד לעזור לאנשים לטפל בצורה טובה בסכרת. הטיפול הטוב בסכרת דומה בכל הארצות, אך הכלים בהם משתמשים האנשים והרופאים שונים בין מדינה למדינה.

כל האנשים המשתמשים בספר זה מחוץ לארצות הברית, חייבים להתייעץ עם רופאים מקומיים מוסמכים או צוות רפואי אחר מוסמך לפני נסיון להשתמש במוצרים או תרופות המוזכרים בספר זה.

בתרגום מדריך זה הושקעה עבודה רבה. עם זאת, ייתכן ונפלו טעויות. לכן, התייעץ עם צוות רפואי מוסמך בקשר לכל נושא המובא כאן.  

!Caution
The Healing Handbook for Persons with Diabetesis intended to help people take good care of diabetes. Good treatment of diabetes is similar for all people in all countries, but the tools that patients and doctors have available may differ from country to country.

All persons who use this book outside the United States must consult with qualified local physicians or other health care providers before making attempting to make use of any of the products or medications
.mentioned in this Handbookזכור שהטיפול בסכרת הוא מאמץ קבוצתי שלך, הרופא שלך והצוות במרפאתך. מדריך זה אינו יכול וגם לא תוכנן כתחליף למאמץ קבוצתי זה.

מדריך זה מייצג את הגישה של צוות הטיפול בסכרת של אוניברסיטת מסצ'וסטס-המרכז הרפואי. לצוותי טיפול אחרים יכולות להיות גישות שונות מאלו המיוצגות במדריך זה. בין רוב צוותי הטיפול קיימת הסכמה לגבי העקרונות הכללים בנושא, אם כי יכולים להיות ביניהם הבדלים בפרטים. יכולות להיות יותר מגישה אחת "נכונה" לנושא מסוים בטיפול בסכרת.

שמור תמיד על קשר עם צוות הטיפול שלך והבא לתשומת ליבם כל שאלה שיש לך בקשר לנושאים המובאים במדריך זה.


כל הזכויות שמורות
תרגום עדכון ועיבוד ע"י
מתוקים - אתר סוכרת
2006
Copyright 1995-1999 Ruth E. Lundstrom, R.N. and Aldo A. Rossini, M.D. All rights reserved.
The Healing Handbook for Persons with Diabetes has been online since July 1, 1995.

[ תוכן-העניינים מילון מונחים | הפרק הקודם | הפרק הבא ]הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |