אתר סוכרת
מוקדש לילדים הסוכרתיים ובני משפחותיהם.
גם אם אינך ילד, תמצא כאן מידע רב שיכול לעזור לך.
 מה חדש   טיפים   שאלות נפוצות
על סוכרת 
 ספרונים   סוכרת בוידאו    מדריך סוכרת   מוצרי סוכרת 
 קישורים   מילון   תזונה   דפי שניידר   מאמרים   פורום סוכרת   סוכרת אחרת 
מדריך שימושי לטיפול בסוכרת
[ תוכן-העניינים | הפרק הקודם | הפרק הבא ]

פרק 12
סיבוכים

סיבוכי סוכרת

הסוכרתיים פגיעים למגוון של סיבוכים במשך הזמן. קיימת הסכמה בקהליה הרפואית ששליטה קפדנית ברמות הסוכר מורידה את הסיבוכים לסבירות נמוכה. דבר זה הוכח בבירור בניסוי (Diabetes Control and Complications Trial (DCCT. שליטה ברמות הסוכר היא הדרך הטובה ביותר לצמצם את הסיכון לסיבוכים. ככל שתשלוט טוב יותר ברמות הסוכר שלך, אתה תקטין ותרחיק את סיכוייך ללקות בסיבוכי סוכרת.

סיבוכי סוכרת משפיעים על הראייה, הכליות, העצבים, וכלי דם גדולים וקטנים. להלן רשימה.

מחלת לב כלילית  Coronary heart disease  
מחלת עור  Dermopathy
מחלה של כלי הדם הגדולים Macroangiopathy 
מחלה של כלי הדם הקטנים Microangiopathy 
נפרופתיה Nephropathy 
נוירופטיה Neuropathy 
מחלה בכלי הדם ההיקפיים Peripheral vascular disease 
רטינופטיה Retinopathy 


עיניים

סוכרת יכולה להשפיע על עדשות העיניים, הממקדות את האור המוחזר מעצמים, הזגוגית - חומר שקוף דמוי ג'לי שדרכו עובר האור מהעדשות לרשתית, והרשתית, אשר עליה בה פוגעות קרני האור ומתורגמות לאותות חשמליים הנשלחים למוח ל"הבנת" התמונה שנפלה על הרשתית.

Diabetic Retinopathy (רטינופטיה סוכרתית)

Diabetic Retinopathy (רטינופטיה סוכרתית) - הדרדרות במצב של כלי דם קטנים המזינים את הרשתית. למרות שרטינופטיה סוכרתית הינה גורם רציני לעוורון, רק אחוז קטן מהסוכרתיים מאבדים את ראייתם. קיימות שתי צורות של רטינופטיה סוכרתית:

  
Background retinopathy (רטינופטית רקע) - היא מצב מוקדם של רטינופטיה שבדרך כלל אין לה סימנים גלויים. כלי דם ברשתית מפתחים בליטות זעירות (microaneurysms), שדולפות נוזל הגורם להתנפחות תוך כדי יצירת הצטברויות (exudates ). יש מקרים בהם מרכז הרשתית (macula) מתנפח וזה גורם לראייה מעוותת. בדרך כלל לא מטפלים ברטינופטית רקע קלה.
Proliferative retinopathy (רטינופטיה מרובה) - מתפתחת ממצב של רטינופטית רקע כאשר כלי דם חדשים ושבירים ברשתית מתפקעים, מדממים לתוך הזגוגית תוך כדי חסימת האור הצריך להגיע לרשתית. כלי הדם קרועים בזגוגית יוצרים רקמה מצולקת שעלולה להדבק לרשתית ולמשוך אותה, ולבסוף לנתק אותה מגב העין. רטינופטיה מרובה מטופלת בעזרת נתוח לייזר (photocoagulation).

Vitrectomy

כאשר יש דמום גבוה לתוך הזגוגית, מבצעים נתוח vitrectomy. בנתוח זה, מסירים את הזגוגית ומחליפים אותה בזגוגית שקופה עם נוזלים סטריליים וכך מחזירים את הראייה.

על מנת להקטין את הסיכון לרטינופטיה סוכרתית:

 
שמור על רמות הסוכר שלך בשליטה טובה. ניסוי ה-DCCT הוכיח מעבר לספק ששליטה ברמות הסוכר מצמצמת את הסיכון של רטינופטיה.
שמור על לחץ דם תקין. אם אתה לוקח תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה, אל תשכח זאת.
בקר אצל רופא עיניים לפחות פעם בשנה לבדיקה מקיפה של העיניים.

קטרקט

Cataracts (קטרקט) - טשטוש של העדשות. קטרקט מתפתח במשך שנים וגורם לראייה מטושטשת כאשר חלק גדול מהעדשה נהיה עכור. הגורמים לקטרקט הם הזדקנות, פציעות בעיניים, מחלה, תורשה, ופגמי לידה. קטרקט זקנה הוא בעיה שכיחה בין הזקנים. שליטה גרועה בסוכרת יכולה לזרז הווצרות של קטרקט זקנה. קטרקט מטבולי עלול לקרות לסוכרתיים צעירים. שני סוגי הקטרקט מטופלים על ידי הסרת העדשה. משקפיים, עדשות מגע, או השתלת עדשות תוך עיניות מחזירים את הראייה.

על מנת לצמצם את הסיכון של קטרקט, בקר אצל רופא עיניים לפחות פעם בשנה לבדיקה מקיפה של העיניים.


הכליות

הכליות מסננות פסולת מהדם, משחררות מהגוף עודפי מים, ומסלקות מהגוף מספר כימיקלים. כמיקלים השרושים לגוף, חלבונים, מאי דם אדומים ולבנים נשארים בתוך מחזור הדם. הכליות מפיקות כליטר שתן ביום על מנת לשמור על איזון הנוזלים בגופנו.

Diabetic Nephropathy (נפרופתיה סוכרתית)

Diabetic nephropathy - היא סיבוך של סוכרת ארוכת זמן שתוצאתה היא נזק לחבילות הנימים המהוות את מערכת הסינון של הכליות. נפרופטיה מתפתחת בשלבים משך השנים. הכליות מסננות באופן פחות יעיל וחלבונים מסוימים דולפים החוצה. חלבון בשתן יכול להיות סימן ראשון לנפרופתיה. סימנים נוספים הם: לחץ דם גבוה, עליה במשקל כתוצאה מהחזקת נוזלים, עייפות, והרגשה כללית לא טובה. בדיקת תפקוד כליות עוזרת לאבחן את דרגת הנזק בכליות. הטיפולים בכשל הכליות כוללים hemodialysis (דיאליזה של הדם - מתבצעת בבי"ח 3 פעמים בשבוע), peritoneal dialysis (דיאליזה של הצפק - מתבצעת 3‎-4 פעמים בשבוע בבית), והשתלת כליות.

על מנת להקטין את הסיכון לנפרופתיה סוכרתית:

 
שמור על רמות הסוכר שלך תחת שליטה טובה.
שמור על לחץ דם תקין. אם אתה לוקח תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה, אל תשכח זאת.
ציית לדיאטה המומלצת על ידי הצוות הרפואי המטפל בך.

Diabetic bladder dysfunction (ליקוי בתפקוד שלפוחית השתן)

Diabetic bladder dysfunction - הליקוי קורה כאשר יש נזק לעצבי השלפוחית שגורם להתרוקנות לא מלאה של השלפוחית. חיידקים גדלים בשתן שעומד בשלפוחית. החיידקים נודדים אל הכליות וגורמים לזיהום. יש מקרים בהם נדרש נתוח ובחלק מהמקרים עוזר טיפול תרופתי.

Urinary tract infections (זיהומים בדרכי השתן)

Urinary tract infections - הזיהומים מתפתחים אצל סוכרתיים שלא שולטים ברמות הסוכר. הסימנים כוללים השתנת יתר, הרגשת צריבה בזמן מתן שתן וכאב גב תחתון. אם הזיהום אינו מטופל, הוא מתפתח לכוון הכליות, ועלול לגרום נזק בלתי הפיך. קיימת נטייה גדולה יותר בקרב הנשים לפתח זיהומים מסוג זה. חיוני לטפל בזיהום בהקדם על ידי אנטיביוטיקה שרשם לך הרופא. זכור לקחת את הכדורים במשך כל התקופה שנרשמה, גם אם הסימנים נעלמו.

עצבים

כ-70% מהסוכרתיים מתנסים בדרגה מסוימת של נזק עצבי או neuropathy (נוירופתיה). הנורופתיה מתפתחת אצל סוכרתיים סוג I וסוג II עקב שנויים מטבוליים הקשורים בסוכרת. רמת סוכר גבוהה ורצופה הורסת את סיב העצב (axon) ואת הבידוד השומני (myelin) העוטף אותו. העצבים שניזוקו אינם מעבירים את האותות בצורה תקינה. דבר זה גורם לירידה בתחושה, או רגישות יתר בתחושה, או כאב.

Peripheral neuropathy (נורופתיה היקפית) היא הצורה שכיחה ביותר. קיימים מצבים של נורופתיה קלה וגם קשה. היא גורמת לשינויים בתחושה שמתחילה בבהונות ועולה לכפות הרגליים ולאחר מכן, הרגליים. אדם יכול להרגיש קהות תחושה, דקירות קלות, הרגשת צריבה, כאב עמום או כאב חד ולוחץ אשר מתגברים בלילה. העור יכול להגיע למצב גבוה של רגישות עד כי לחץ הבגדים נהיה מכאיב. נוירופתיה קשה יכולה לגרום לחולשה והליכה בלתי מאוזנת. הסכנה הגדולה היא כיבים בכפות הרגליים שעלולים להתפתח עקב חוסר תחושה ברגליים שכתוצאה מזה, אנשים ממשיכים ללכת עם כפות רגליים פצועות. יש טיפולים רבים בנוירופתיה היקפית הכוללים תרופות ומשחות מקומיות. הטיפולים אינם יעילים עבור כל כולם. שליטה טובה יותר בסוכרת עוזרת לחלק מהסוכרתיים. נורופתיה כואבת יכולה להשתנות למצב של קהות תחושה לאחר זמן מה. לפעמים הנורופתיה נעלמת מאליה. Autonomic neuropathy (נורופתיה אוטונומית) קשורה בעצבוב של כלי דם קטנים ובלוטות זיעה של העור, הקיבה, שלפוחית השתן, הלב, ומערכת העצבים. בדרך כלל היא קשורה עם סוכרת ארוכת זמן, שליטה גרועה ורמת סוכר גבוהה. הסימנים משתנים לפי האזור המושפע,
הסימנים יכולים להיות:

  
הזעה חריגה לאחר אכילה
תגובה לא מתאימה לשינויי טמפרטורה, כגון התכווצות כלי דם בטמפרטורות חמות
בחילות והרגשת שובע מוקדמת כאשר אוכלים, ריקון מושהה של הקיבה או הקאה
שלשול, לעתים קרובות בלילה - ללא התראה
ריקון לא מושלם של שלפוחית השתן - גורם לזיהומים בדרכי השתן
תפקוד מיני לקוי
נפילה בלחץ הדם בשינוי מצב מעמידה לישיבה או מישיבה לעמידה
קצב פעימות לב מהיר
אבוד סימני אזהרה של היפוגליקמיה

יש תרופות לטיפול בבחילות, הקאות שלשולים, נפילות של לחץ הדם וזיהומים חוזרים בדרכי השתן.

כלי דם 

Macrovascular disease - מחלות של כלי דם בינוניים וגדולים. דפנות כלי הדם מתעבים, מתקשים ומאבדים מגמישותם (arteriosclerosis). כלי הדם נסתמים על ידי צברים של פלאק (atherosclerosis). בסופו של דבר, זרימת הדם עלולה להיחסם. קיימים שלוש צורות של המחלה:
Peripheral vascular disease - מחלה המתייחסת לכלי הדם המספקים לרגליים וכפות הרגליים. אם זרימת הדם נחסמת באופן חלקי, אפשר לקבל התכווצויות, או כאב ברגליים שמלווה בצליעה. עורק שלגמרי חסום, יגרום לכאב חזק והרגל תהיה קרה וחיוורת. הטיפולים כוללים ניתוח החלפת עורקים חולים או פתיחת כלי הדם על ידי לחיצת הפלאק לדפנות (angioplasty).
Coronary artery disease - מחלה המתייחסת לעורקי הלב. זרימת דם הנחלשת בכלי דם אלה יכולה לגרום להתכווצויות ותעוקה. עורק החסום באופן מלא גורם לאוטם שריר הלב (התקף לב). סימני התעוקה והתקף לב כוללים לחץ בחזה, התכווצויות, הרגשת כובד בחזה, קוצר נשימה, ועייפות רבה. הטיפולים כוללים נתוח מעקפים angioplasty.
Cerebral vascular disease - מחלה המתייחסת לעורקים במוח. חסימה חלקית עלולה לגרום לירידה זמנית באספקת הדם לחלק מהמוח (transient ischemic attacks). חסימת דם מלאה לאזור במוח מביאה לאירוע מוחי. הסימנים כוללים סחרחורת, אבוד היכולת לדבר, דיבור עילג, בלבול, והתנהגות בלתי הגיונית. אם אתה מרגיש סימנים אלה, עליך להגיע לבית חולים מידית.

על מנת להקטין את הסיכון לפגיעות בכלי הדם:

 
שמור על רמות הסוכר שלך בשליטה.
שמור על לחץ דם תקין. אם אתה לוקח תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה, אל תשכח זאת.
אם אתה בעל משקל יתר, נסה לרדת במשקל.
הורד את כמות השומנים והכולסטרול במזונך
התעמל במתינות, לאחר התייעצות עם הרופא או אחות מדריכה.
אל תעשן.
בקר אצל הרופא באופן סדיר.

רגליים

כתוצאה מנורופתיה ופגיעה בכלי דם היקפיים, נוצרים כיבים ברגליים ובכפותיהם. נוירופתיה גורמת לאובדן תחושה, כך שפציעות עלולות להשאר לא מטופלות ולהזדהם. זרימת דם מופחתת גורמת לריפוי איטי של הפציעות. הרקמות הפגועות אינן מוזנות כראוי ואין תהליך השמדה של הזיהום. גם פציעה קטנה עלולה להתפתח לכיב. על מנת
להימנע מבעיות ברגליים, נהג לפי ההוראות ב - פרק 11.

טיפול בשיניים

אצל אנשים עם שליטה גרועה בסוכרת אובחנו יותר מקרים יחסית של חורים בשיניים וזיהומים של מיסב השן. על מנת למנוע רקבון שיניים, צחצח שיניך לאחר כל ארוחה, נקה בחוט דנטלי את המרווחים שבין השיניים, ובקר אצל רופא שיניים כל חצי שנה. ניתן גם לבצע שטיפות פה, להשתמש בסודה לשתיה על מנת למנוע הצטברות חיידקים.

אזהרה!
מדריך זה - The Healing Handbook for Persons with Diabetes, מיועד לעזור לאנשים לטפל בצורה טובה בסכרת. הטיפול הטוב בסכרת דומה בכל הארצות, אך הכלים בהם משתמשים האנשים והרופאים שונים בין מדינה למדינה.

כל האנשים המשתמשים בספר זה מחוץ לארצות הברית, חייבים להתייעץ עם רופאים מקומיים מוסמכים או צוות רפואי אחר מוסמך לפני נסיון להשתמש במוצרים או תרופות המוזכרים בספר זה.

בתרגום מדריך זה הושקעה עבודה רבה. עם זאת, ייתכן ונפלו טעויות. לכן, התייעץ עם צוות רפואי מוסמך בקשר לכל נושא המובא כאן.  

!Caution
The Healing Handbook for Persons with Diabetesis intended to help people take good care of diabetes. Good treatment of diabetes is similar for all people in all countries, but the tools that patients and doctors have available may differ from country to country.

All persons who use this book outside the United States must consult with qualified local physicians or other health care providers before making attempting to make use of any of the products or medications
.mentioned in this Handbookזכור שהטיפול בסכרת הוא מאמץ קבוצתי שלך, הרופא שלך והצוות במרפאתך. מדריך זה אינו יכול וגם לא תוכנן כתחליף למאמץ קבוצתי זה.

מדריך זה מייצג את הגישה של צוות הטיפול בסכרת של אוניברסיטת מסצ'וסטס-המרכז הרפואי. לצוותי טיפול אחרים יכולות להיות גישות שונות מאלו המיוצגות במדריך זה. בין רוב צוותי הטיפול קיימת הסכמה לגבי העקרונות הכללים בנושא, אם כי יכולים להיות ביניהם הבדלים בפרטים. יכולות להיות יותר מגישה אחת "נכונה" לנושא מסוים בטיפול בסכרת.

שמור תמיד על קשר עם צוות הטיפול שלך והבא לתשומת ליבם כל שאלה שיש לך בקשר לנושאים המובאים במדריך זה.


כל הזכויות שמורות
תרגום עדכון ועיבוד ע"י
מתוקים - אתר סוכרת
2006
Copyright 1995-1999 Ruth E. Lundstrom, R.N. and Aldo A. Rossini, M.D. All rights reserved.
The Healing Handbook for Persons with Diabetes has been online since July 1, 1995.

[ תוכן-העניינים מילון מונחים | הפרק הקודם | הפרק הבא ]הודעה על סיום פעילות האתר 3.2.2013 

קישורים לא ממומנים

האם ויטמין פשוט המחולק בחינם יכול למנוע סוכרת, קרא עוד ...

האם הסיבוכים חומקים לנו מתחת לרדאר?

"אנשים מתוקים לחיים ארוכים" אם בריאותך חשובה לך כדאי שספר זה ישכון בביתךמתוקים - סוכרת
בשבילכם מ-1999
| טיפים | חברים | תזונה | פורום סוכרת | מדריך | ספרונים | חיפוש | מאמרים | וידאו |
| המדור של פרומקין | כאן ד"ר קנטר | שניידר - דפי מידע | קישורים | כלים | מה חדש? | מוצרים |

| תנאי שימוש | אודות |  |